Ana Sayfa Uncategorized Bitcoin ticareti nedir?

Bitcoin ticareti nedir?

105
0

Bitcoin ticareti, kripto para biriminin fiyatındaki hareketler hakkında nasıl spekülasyon yapabileceğinizdir. Bu, geleneksel olarak fiyatının zamanla artacağını umarak bir borsa aracılığıyla bitcoin satın almayı içeriyor olsa da, kripto para birimi tüccarları, bitcoin’in oynaklığından en iyi şekilde yararlanmak için hem yükselen hem de düşen fiyatlar üzerinde spekülasyon yapmak için türevleri giderek daha fazla kullanıyor.

IG ile, CFD’ler gibi finansal türevlerle bitcoin fiyatı üzerinde pozisyon alabilirsiniz . Bu ürün, altta yatan madeni paraların mülkiyetini almadan her iki yöndeki fiyat hareketlerinden yararlanmanızı sağlayabilir – bu, herhangi bir bitcoin jetonunun güvenliği için sorumluluk almanız gerekmediği anlamına gelir.

Bitcoin’in fiyatını neyin hareket ettirdiğini öğrenin

Yükselen bir fırsata girmek veya en son balonu kısa devre yapmak için öncelikle bitcoin fiyatı üzerinde etkisi olan faktörleri anlamanız gerekir:

 • Bitcoin arzı. Mevcut bitcoin arzı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır ve bunun 2140 yılına kadar tükenmesi beklenmektedir. Sınırlı bir arz, önümüzdeki yıllarda talep artarsa ​​bitcoin fiyatının artabileceği anlamına gelir.
 • Kötü basın. Bitcoin’in güvenliği, değeri ve uzun ömürlülüğü ile ilgili herhangi bir son dakika haberi , madeni paranın genel piyasa fiyatı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.
 • Entegrasyon. Bitcoin’in genel profili, yeni ödeme sistemlerine ve bankacılık çerçevelerine entegrasyonuna bağlıdır. Bu başarılı bir şekilde gerçekleştirilirse, bitcoin fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olacak olan talep artabilir.
 • Önemli olaylar. Düzenleme değişiklikleri, güvenlik ihlalleri ve makroekonomik bitcoin duyuruları fiyatları etkileyebilir. Kullanıcılar arasında ağın nasıl hızlandırılacağına dair herhangi bir anlaşma, aynı zamanda Bitcoin’in yükselişine olan güveni de görebilir ve bu da fiyatı yukarı itebilir.

Bitcoin’de günlük ticaret nasıl yapılır

Günlük bitcoin ticareti , tek bir işlem günü içinde bir pozisyon açıp kapatacağınız anlamına gelir – böylece bir gecede bitcoin piyasasına maruz kalmazsınız. Bu, pozisyonunuzda gecelik fonlama ücretlerinden kaçınacağınız anlamına gelir. Bitcoin’in kısa vadeli fiyat hareketlerinden kar elde etmek istiyorsanız bu strateji sizin için olabilir ve bitcoin fiyatındaki günlük dalgalanmalardan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayabilir.

Bitcoin ticareti nasıl trend olur

Trend ticareti, mevcut trendle eşleşen bir pozisyon almak anlamına gelir. Örneğin, piyasa yükseliş eğilimindeyse, uzun sürersiniz ve eğilim düşüş eğilimindeyse kısa sürersiniz. Bu trend yavaşlamaya veya tersine dönmeye başlarsa, pozisyonunuzu kapatmayı ve yükselen trende uygun yeni bir pozisyon açmayı düşünebilirsiniz.

Bitcoin riskten korunma stratejisi

Bitcoin’den korunmak, halihazırda açık olan bir pozisyona karşı bir pozisyon alarak riske maruz kalmanızı azaltmak anlamına gelir. Piyasanın size karşı hareket etmesinden endişe duysaydınız bunu yapardınız. Örneğin, bazı bitcoinleriniz varsa ancak değerlerinde kısa vadeli bir düşüş konusunda endişeleriniz varsa, CFD’ler ile bitcoin üzerinde kısa pozisyon açabilirsiniz. Bitcoin’in piyasa fiyatı düşerse, kısa pozisyonunuzdaki kazançlar, sahip olduğunuz madeni paralardaki kayıpların bir kısmını veya tamamını dengeleyecektir.

HODL bitcoin stratejisi

‘HODL’ bitcoin stratejisi, bitcoin satın almayı ve tutmayı içerir. Adı, popüler bir kripto para forumunda ‘bekle’nin yanlış yazılmasından türemiştir ve artık sık sık ‘hayat için bekle’ anlamına geldiği söylenmektedir. Bununla birlikte, bu ifade çok ciddiye alınmamalıdır – bitcoin’i yalnızca uzun vadeli fiyatı hakkında olumlu bir görüşünüz varsa satın almalı ve tutmalısınız. Araştırmanız veya ticaret planınız, kâr elde etmek veya zararı sınırlamak için pozisyonlarınızı satmanız gerektiğini gösteriyorsa, yapmalısınız veya pozisyonlarınızı otomatik olarak kapatmak için zararı durdur ayarlayabilirsiniz.

Bitcoin türevleri ticareti

Bizimle bitcoin türevleri ticareti yapmak, bitcoin’e doğrudan sahip olmak yerine, fiyatı üzerinde CFD’lerle spekülasyon yapacağınız anlamına gelir. Sonuç olarak, bitcoin fiyatının ‘uzatarak’ veya ‘kısa sürerek’ düştüğünde bir pozisyon alabileceksiniz. Bizimle bitcoin türevleri ticareti yapmanın diğer faydaları:

 • Kaldıraç ve marj: CFD’ler her zaman kaldıraçla işlem görür; bu, tam piyasa maruziyeti elde etmek için yalnızca teminat olarak bilinen bir depozito yatırmanız gerektiği anlamına gelir.
 • Derin likidite: Geniş müşteri tabanımız sayesinde bitcoin piyasamız çok likit . Bu, siparişlerinizin istediğiniz fiyattan doldurulma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir – büyük ebatlarda satış yapsanız bile
 • Riskten korunma: türevlerle kısa devre yapmak, portföyünüzü korumanın ve piyasa düşüşlerine karşı koruma sağlamanın etkili bir yolu olabilir

Aşağıdaki tablo, CFD ticaretinin ana faydalarını vurgulamaktadır.

CFD ticareti
Ana faydalarUzun veya kısa gidebilme yeteneği ve riskten korunma için yararlıdır
ErişilebilirTüm istemciler
takas edildiBir bitcoin değerindeki sözleşmeler
komisyonkomisyonsuz
PlatformlarWeb platformu, mobil ticaret uygulaması ve MT4

Bir borsa aracılığıyla bitcoin satın almak

Bir borsa aracılığıyla bitcoin satın almak, esas olarak bir bitcoin satın al ve tut stratejisi kullananlar içindir. Bunun nedeni, bir borsa aracılığıyla satın almanın, fiyatının artacağı beklentisiyle bitcoin’in doğrudan sahipliğini aldığınız anlamına gelmesidir.

Bununla birlikte, bir borsa aracılığıyla bitcoin satın almanın bazı sorunları var:

 • Bitcoin borsaları genellikle uygun düzenlemelerden ve destek taleplerine hızla yanıt vermek için gereken altyapıdan yoksundur.
 • Bitcoin borsalarındaki eşleşen motorlar ve sunucular genellikle güvenilmezdir, bu da piyasaların askıya alınmasına veya yürütme doğruluğunun azalmasına neden olabilir.
 • Bitcoin borsaları genellikle para yatırma ve borsa hesabınızdan para çekme konusunda ücretler ve kısıtlamalar getirirken, hesapların açılması günler alabilir.

Kripto 10 Endeksi

Bitcoin türevleri ticareti yapmanın veya doğrudan bir borsadan madeni para satın almanın yanı sıra, tek bir ticarette Bitcoin gibi 10 büyük kripto para birimine maruz kalmanızı sağlayan Crypto 10 Index ile ticaret yapabilirsiniz. Bu endeks, bu Kripto para birimleri üzerinde spekülasyon yapar ve bunların altında yatan piyasa fiyatını yakından izler veya yansıtır.

Uzun mu yoksa kısa mı gideceğinize karar verin

Finansal türevlerin ticareti, mevcut piyasa duyarlılığına bağlı olarak hem uzun hem de kısa gitmeyi mümkün kılar. Uzun gitmek, bitcoin fiyatının artmasını beklediğiniz anlamına gelir ve kısa gitmek, fiyatın düşmesini beklediğiniz anlamına gelir.

Duraklarınızı ve limitlerinizi belirleyin

Duraklar ve limitler çok önemli risk yönetimi araçlarıdır ve bizimle işlem yaparken aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç tane vardır:

 • Normal duruşlar , pozisyonunuzu belirli bir seviyede kapatır, ancaktemel piyasa fiyatı hızlı bir şekilde değişirse kaymaya maruz kalabilirler.
 • Takip eden duraklar , aşağı yönlü riskinizi sınırlandırırken, kârı kilitlemek için uygun piyasa hareketlerini takip eder. Ancak, onlar da kaymaya maruz kalabilirler.
 • Garantili duruşlar , herhangi bir kaymadan bağımsız olarak konumunuzu belirli bir seviyede kapatacaktır. Garantili durakları ayarlamak ücretsizdir, ancak garantili durağınız tetiklenirse sizden ücret alınır

Bu araçların tümü, işlem platformumuzdaki anlaşma bileti aracılığıyla seçilebilir .

Ticaretinizi açın ve izleyin

Bir bitcoin ticareti açmak için fiyatın yükseleceğini düşünüyorsanız satın alır veya fiyatın düşeceğini düşünürseniz satarsınız. İşleminiz açıldıktan sonra, beklediğiniz şekilde hareket ettiğinden emin olmak için piyasayı izlemeniz gerekir.

Ticaret platformumuzda bulunan teknik göstergeler, bitcoin fiyatının bir sonraki adımda ne yapabileceğini belirlemenize yardımcı olabilir. Göstergeler, oynaklık seviyeleri veya piyasa duyarlılığı gibi mevcut piyasa koşullarını izlemenize de yardımcı olabilir.

Kâr almak veya zararı azaltmak için pozisyonunuzu kapatın

İstediğiniz zaman kâr elde etmek veya sizi rahatsız edecek seviyeye gelmiş bir zararı kesmek için pozisyonunuzu kapatabilirsiniz. Kârlarınız doğrudan ticaret hesabınıza ödenecek, kayıplarınız ise hesap bakiyenizden düşülecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz