Ana Sayfa Manşet Geleceğin Arabaları: Otonom (Sürücüsüz) ve Elektrikli

Geleceğin Arabaları: Otonom (Sürücüsüz) ve Elektrikli

234
0

Gelecekteki arabalar kesinlikle elektrikli ve giderek daha fazla otonom olacak. Temel teknolojinin robotik, otomatik işletmeler ve hatta akıllı şehirler gibi gelişmekte olan pazarlarda uygulamaları vardır ve bu alanda çok fazla çalışma mevcut. Halka açık bir caddede sürüşün karmaşıklıklarıyla başa çıkabilen sürücüsüz bir araç geliştirdiğinizde, zamanla hemen hemen her şeyi otomatikleştirmek için temel bilgilere sahip olursunuz.

Elektrikli Arabalar

Elektrikli arabalar bazı açılardan daha iyidir, bazı açılardan daha kötüdür. Daha basit bir yapıda olma eğilimindedirler, bir çok karmaşık parçayı içermezler, ancak çok azı yüksek voltajlı DC ile çalışmak üzere eğitilmiştir. Lityum İyon, alüminyumu eritecek kadar ısı ortaya çıkartır. Benzinle çalışan araçların çalışma mantıkları ve güvenlikleri elektrikli araçlara göre daha kötü de olsa, daha fazla insan onunla nasıl çalışılacağını biliyor, nasıl müdahale edileceğini biliyor, bu yüzden eğer petrol ürünleriyle çalışan bir arabanız varsa, ortaya çıkan insanlar bununla nasıl başa çıkacağını bileceklerdir. Elektrikli arabaların hala ne kadar az olduğu göz önüne alındığında, ilk müdahale ekiplerinin çoğunun elektrik üzerinde çalışmak için henüz tam olarak eğitilmemiş olması ihtimali hala var. Ara elemanlar, ustalar, küçük dükkanlar henüz elektrikli araçlara müdahale edecek eğitime ve deneyime sahip değiller.

Örneğin, elektrikli bir arabanın yangınını oksijensiz bırakara boğamazsınız, pil hala için için yanmaya ve ısı üretmeye devam edebilir. Bunun yerine, hücrelerin kademeli arızası durana kadar pili soğutmaya odaklanılması gerekmektedir. Ancak yangın sönse bile, pili yanma seviyelerine kadar ısıtan bir kısa devre olursa tekrar aynı şekilde tutuşabilir. Daha önce alev almış birçok elektrikli otomobilin depolandıkları yerde saatler sonra tekrar alev aldığı yaşanmış deneyimlerdir.

Elektrikli araçların karmaşık yapılarının nedeni onların eski model ve teknolojilerinden bağımsız bir şekilde sıfırdan tasarlanmamış olmasıdır. Aslında bugünkü elektrikli araçların tamamı birlikte çalışmak üzere tasarlanmış geçmişten gelen teknoloji sarmalının ürünleridir. Mühendisler daha çok tasarıma odaklanmaktadırlar.

Teslanın Elektrikli Arabaları

Tesla bunu düzeltmekle uğraştı. Pek çok şeyi doğru ve birkaç şeyi yanlış yaptı.

Birincisi, Tesla arabaları temel tasarım olma eğilimindedir. Otomobilin altına yerleştirilmiş ağır zırhlı akü paketleri, gaz motorlarıyla başlayan ve elektrikli arabalar olarak yeniden tasarlanan otomobil tasarımlarından daha güvenli ve daha iyi bir viraj alma deneyimi yaratıyor. Yükseltmeler yapmak için tasarlandılar ve Tesla, diğer otomobil üreticilerinin aksine, kullanılmış arabalarını yeniden satış için yeniler ve günceller. Hatta arabanızı değiştirmek yerine güncellemenize izin veren programları (hala var olduğundan emin değilim), bu da muhtemelen Tesla’yı en iyi sürdürülebilir otomobil üreticisi yapıyor.

Otonom Sürücüsüz Arabalar

Sürücüsüz arabalar yapılarındaki otomatik kontrol sistemleri sayesinde herhangi bir sürücü olmadan herhangi bir yolda ve trafikte ilerleyebilen araçlardır. Bu araçlar yoldaki tüm durumları algılar, trafiği dikkate alır, tıpkı bir sürücünün algıladığı her şeyi algılayarak yolda ilerleyebilirler. Otonom araçlar radar, lidar, GPS, odometri, bilgisayar görüşü gibi teknolojiler kullanarak çevresindeki nesneleri algılayabilmektedir.

Sürücüsüz arabalar güvenli midir?

Şu anda genel halk otonom araçlar kavramına güvenmiyor. Yakın zamanda yapılan bir ankette , ABD halkının% 15’i piyasada asla otonom bir araç olacağına inanmadıklarını söyledi ve% 42’si asla tam otomatik bir araca binmeyeceklerini söyledi. Buna ek olarak, ankete katılanların% 56’sı bir yolculuğa çıkmadan önce% 100 güvenlik talep edecek ve% 60’ı, bir aile üyesinin tamamen otonom bir araca girmesine izin vermeden önce aynı güvenlik seviyesini -% 100 – talep edeceklerini söyledi. Ancak insan hatalarıyla karışlaştırdığımızda otonom bir aracın çok daha güvenli olabileceğini söyleyebiliriz.

Ancak bu noktaya gelmek için yoldaki tüm araçların otonom olması gerekiyor . 2034 yılına kadar otonom araçların alınıp satılan tüm araçların sadece % 10’unu oluşturacağını iddia eden bir anketle , durumun gerçekleşmesi uzun yıllar alabileceği açıka görülmektedir.

Bu nedenle, bunun biraz zaman alacağını ve bu arada yollarda tamamen otonom, kısmen otonom ve otonom olmayan araçların bir karışımı olacağını biliyoruz. Bu, sorun yaratma potansiyeline sahiptir . Örneğin, yoldan geçen bisikletliler veya yayalar, bir aracın onları tespit etme kapasitesi hakkında yanlış varsayımlarda bulunabilir.

Geleceğin Arabaları Şekil Değiştirecek mi?

Araçlar, önümüzdeki yıllarda çok amaçlı alanlar haline gelebilir ve yolcuların bir yerden başka bir yere taşınırken bir dizi farklı görevi yerine getirmelerine olanak tanır. Arabaların, yolcuların normal şekilde çalışabileceği, yolculuk sırasında toplantı yapabileceği ve hatta molalar sırasında rahatlayıp yaslanabileceği “tekerlekli ofisler” haline geldiği durumları hayal etmek mümkündür. Bu, tüm iç mekanın bu tür faaliyetlere izin verecek şekilde yeniden tasarlanması gerektiği anlamına gelecektir. Bu da daha geniş, daha uzun ve daha büyük araçlar anlamına gelebilir ve bu da yol tasarımı için daha fazla etkiye sahip olacaktır.

Ya Hep Hayalini Kurduğumuz, Bilim Kurgu Filmlerinin Konusu Uçan Arabalar?

Üstümüzde şu anda uçaklar tarafından kullanılmayan çok fazla alan var, bu yüzden uçan araba konseptinin bazı değerleri var. Sonuçta, özellikle trafik sıkışıklığı olmak üzere karayolu trafiğiyle ilişkili geleneksel sorunların çoğunu potansiyel olarak önleyecektir.

Aynı zamanda çok hızlı bir hareketlilik biçimi de olabilir. Uçan araçlar trafik kontrolleri, kavşaklar ve dönel kavşaklar tarafından kısıtlanmayacaktır. Dikkate alınması gereken bir diğer önemli husus ise mali; Tüm araçlar uçabilseydi teorik olarak çok daha az yola ihtiyacımız olacak ve bu da inşaat ve bakım maliyetlerinden tasarruf edecek.

Ancak tüm uçan araba konseptinin düzenlenmesi gerekecekti, yoksa havada çarpışmaların sonu olmayacaktı. Gökten düşen enkaz insanları yaralayıp öldüreceğinden, bunların sonuçları potansiyel olarak yerdeki kazalardan çok daha kötü olacaktır. Aslında, her havada çarpışmanın neredeyse kesinlikle ölümcül sonuçları olacaktır.

Belki de geleneksel hava trafik kontrolörleri ile aynı şekilde çalışacak olan yerdeki trafik kontrolörleri tarafından kontrol edilen özel “hava koridorları” hayal edebiliriz. Bu senaryodaki düzenleme elzem olacaktır ve tüm konsept, gökyüzü tabanlı taksi hizmetleri işleten veya şehirler etrafında mal taşıyan özel profesyonel operatörlerle sınırlı olabilir. Sonuçta sayıların sıkı bir şekilde kontrol edilmesi gerekecekti.

Yakında tüm arabalar bilgisayar kontrollü olacak mı?

Tüm yeni arabalar zaten bir dereceye kadar bilgisayar kontrollüdür. Modern bir arabanın bir kusuru olduğunda, neyin yanlış olduğunu bulmanın normal prosedürü bir teşhis testini içerir. Bu test, aracın bilgisayar işlemcisine, sensörlerine ve mikroçiplerine bağlanan ve herhangi bir sorunu veya sorunu kaydeden bir bilgisayar sistemine dayanır. Egzoz, şanzıman, yağ deposu ve diğer sistemlerle ilgili sorunlar dahil olmak üzere kusurları ortaya çıkarabilir.

Araç tanılamasından araç kontrolüne ve hesaplama kabiliyetine kadar yalnızca nispeten küçük bir adımdır, otomatik hız sabitleme, otomatik park etme ve gelişmiş veya otonom acil fren sistemleri gibi işlevler için birçok araçta zaten mevcuttur. Gelecekteki otomobillerdeki bilgisayar sistemleri muhtemelen son derece karmaşık hale gelecek.

Sonuç olarak, otonom araçlar, piyasaya sürüldükten sonraki ilk birkaç yıl için otonom olmayan araçlara kıyasla çok pahalı olacak. Bu, halihazırda elektrikli araçlarda olduğu gibi yaygın alımı engelleyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz