Ana Sayfa Eğitim Elektrik Hattınızdan Evin Tüm Odalarına İnterneti Dağıtın

Elektrik Hattınızdan Evin Tüm Odalarına İnterneti Dağıtın

351
0

Bilgisayarlarımızın yanında bir internet bağlantısına ihtiyaç duyduğumuz günler – şimdi, Akıllı TV’ler, video akışı ve hatta görüntülü görüşmelerin bu kadar popüler hale gelmesiyle, birden fazla odada hızlı internet bağlantılarına ihtiyacımız var – ve WiFi çoğu zaman yeterince iyi değil.

Elbette, evinizde bir noktadan diğerine bağlanmanın tek yolu kablosuz değildir. Günümüzde insanlar artık kablo ile uğraşmak istemese de mesafe arttıkça ve engeller girdikçe kablosuz bağlantının dezavantajı ortaya çıkmaktadır. Bağlantılar zayıflıyor, ping artıyor ve kesintiler meydana geliyor. Bunu özellikle kablosuz ağ standartları çok eski olan donanımlarda görebiliriz. Ek olarak, masaüstü bilgisayarlarda, her anakart yerleşik bir kablosuz ağ alıcısıyla birlikte gelmez. Bazı modellerde bulunur, bazıları ise bir adaptörün takılmasını gerektirir.

Düşük gecikmeli kablosuz çözümler her geçen gün yaygınlaşsa da evlerin, binaların yapısı, uzak mesafeler veya maliyetler bizi mekanlarda kablolu çözümlere yönlendiriyor. Özetle, hem kablolu hem de kablosuz bağlantılar hala geçerli çözümlerdir. Bununla birlikte, kabloların çekilmesi arzu edilmez.

3 + 1 ve daha büyük veya dubleks evlerde bağlantı sorunları ve kablo ihtiyacı yaygındır. Çözümlerden biri, güçlü ve yeni bir standart Wi-Fi menzil genişletici, sinyal yükseltici kullanmaktır. Wi-Fi Mesh sistemlerinin ağı farklı yönlendiricilerle dağıtması gerekir.

Diğer çözüm, bir ağ kablosu çalıştırmaktır. Kablo genellikle uzun mesafelerde daha verimli bir çözümdür. Çünkü sinyal girişiminden veya sinyal kalabalığından etkilenmez. Aynı zamanda basit bir tak ve çalıştır çözümüdür. Ancak sorun şu ki, artık neredeyse hiç kimse evinin ortasından geçen bir kablo istemiyor. Kabloyu gizlemek için değişiklik yapılması gerekir. Kablo kanalları veya delme duvarları döşemek tercih edilen çözüm değildir. Bu noktada TP-Link bize kablolu enerji hattı ile farklı bir çözüm sunuyor ancak kablo döşeme gerektirmiyor.

Powerline, evinizde kurulu 220 Watt’lık şebeke elektrik tesisatı üzerinden ağ sinyallerini ileten bir teknolojidir. Evinizde zaten duvarların içine gizlenmiş hazır bir kablo tesisatı var. Öyleyse neden bir ağ kablosunu çekmeye zahmet ettin? Üstelik Powerline kiti üzerinde sunduğu ekstra soket sayesinde takılı olduğu soketi iptal etmez. Yani tak ve çalıştır kolaylığı, kablo ve havalandırma hepsi bir arada!

Elektrik Hattı Sistemlerinin Çalışma Mantığı

Sistemin çalışma prensibi şu şekildedir: Kutudan 2 ürün set halinde çıkar ve bunlardan birini modeminizin veya yönlendiricinizin yanına takıp Router’dan bir ağ kablosu yani ethernet bağlantısı yaparsınız. Daha sonra bu kitin ikinci adaptörünü aynı elektrik kablolarına, yani aynı faza bağlı başka bir prize takarsınız. Aynı şekilde, bu adaptöre alttaki ethernet bağlantı noktasından bir kablo bağlarsınız. Yani interneti bir ağ kablosuyla kablo döşemesinden uzak bir noktaya aktardınız. İster bilgisayarınıza ister başka bir kablosuz yönlendiriciye takın, mesafe ve sinyal sorunlarının üstesinden gelebilir ve istediğiniz mesafeyi katedebilirsiniz.

Montajdan sonra cihazlarda bulunan tek buton olan eşleştirme butonuna basmanız gerekiyor. Bu düğmeye aynı anda basmanıza gerek yok, iki dakika içinde düğmeye basmanız yeterli. Bundan sonra, cihazlar ortak ızgarada ise birbirlerini görür ve eşleşirler. Maç LED’ini sürekli yanık tutarak bunu doğrulayabilirsiniz.

Bu sistem bir dairenin farklı daireleri arasında çalışmaz çünkü farklı dairelerin elektrik hatları birbirinden ayrıdır. Yani komşunuz gidip benzer bir ürün satın alamaz ve ağınıza erişemez veya internetinizi kullanamaz. Diyelim ki dubleks bir eviniz var. Yönlendirici alt katta ve ağınıza dahil etmek istediğiniz TV, dizüstü bilgisayar veya oyun konsolu üst katta. Bu durumda kablosuz ağ sinyalleri çok zayıf olacaktır. Kitlerden birini alt kattaki Yönlendiricinize, diğerini ise cihazınızın ağınıza dahil etmek istediğiniz en üst kattaki sokete bağlar ve böylece ağı elektrik hattı üzerinden kurarsınız.

İki katta farklı elektrik hatları varsa yine de bir çözüm seçeneğiniz var, elektrik kablolarının geçtiği dirsekler dar olsa bile, elektrikçiler bu kabloları duvarları delmeden çeşitli noktalardaki erişim deliklerinden değiştirebilirler. Kablo ucundaki yenisini takıp çekerek duvar içindeki elektrik kablolarını değiştirmek mümkündür. Sigortadaki bağlantılar benzer şekilde değiştirilebilir. Yani en az çabayla ve hatta dar kanallarda bile yapabileceğiniz değişiklikler var. Özellikle sayı azalsa bile eski 110 Watt kablolar bazı eski evlerde kalabilir, siz de değiştirebilirsiniz.

Kutuda bulunan 2 adet 2 metrelik ağ kablosu da kurulumu kolaylaştırır. Bu sayede kurulum gecesi kablo aramaya devam etmiyorsunuz.

Performans ve önemli noktalar

Bir başka güzel şey de, bu kitin Gigabit ethernet hızları sunabilmesidir; bu, 4K Video Akışı ve oyun oynama gibi ihtiyaçlarınızı sorunsuz bir şekilde karşılayacak bant genişliğine sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Üstelik ağınıza Powerline dahil edilmesi herhangi bir ping artışına neden olmaz. En azından kullanımımızda aynı Ethernet performansını elde ettik.

Cihazın kullanım sırasında biraz ısınması ve yanlarda aşırı ısınmaya karşı havalandırma deliklerinin bulunması normaldir. Ancak, asla başa çıkamayacak kadar ısınmaz. Powerline cihazlarında bazı kullanıcıların bunu sorduğunu gördük ve önceden cevap vermek istedik. Tüm elektrikli cihazlar biraz ısınabilir. AV1000 kitindeki cihazlar ortalama 2,4, maksimum 2,7 watt tüketir. Bekleme modunda 0,5 Watt.

Ancak en çok dikkat edilmesi gereken soru başka bir sorudur. Tp-Link’in kullanım şekli, kiti soket çoklayıcılara değil doğrudan duvara takmaktır. Bu sayede mümkün olduğunca olası parazitler önlenmiş olur. Biz yaşamadık, ancak ağınızda sık sık bağlantı kesintileri yaşıyorsanız, Tp-Link bunu evinizdeki diğer soketlerle denemenizi önerir. Çünkü klimalar ve çamaşır makineleri gibi cihazların ürettiği parazit, bazen ağ sinyallerini etkileyebilir. Bu durumu farklı elektronik cihazlarda arıza olarak yaşayabilirsiniz, yüksek güç tüketen elektrikli cihazlar bir miktar gürültü çıkarır ve diğer elektronik cihazları etkiler.

Performans testimizde 1000 Mbps aktarım hızında bir hattan beklenen performansı aldık. Pratik son kullanıcı deneyimimiz, dosyaları 900 Mbps’nin üzerindeki hızlarda aktarabileceğimizi göstermiştir. Sonuç olarak cihazda yazıldığı gibi Gigabit ethernet hızlarına ulaştı, bu nedenle CAT6 ethernet kablolarını çekmekten farksızdır.

Powerline Adaptörleri Wifi’den Daha mı İyi?

Büyük olasılıkla evinizdeki bir yönlendiriciyle zaten internete bağlı olduğunuz için , muhtemelen evin her yerine yayılmış bir WiFi bağlantınız zaten vardır. Öyleyse, akıllı telefonumu veya dizüstü bilgisayarımı evde kullanmak için WiFi yeterince iyi olup olmadığını sorabilirsiniz, neden onu televizyon ve diğer her şey için kullanmıyorsunuz?

Cevap gerçekten durumunuza bağlıdır. Genel olarak konuşursak, HD video akışı çok fazla bant genişliğine ihtiyaç duyar. Netflix’te göre , bir HD akışı kadar kullanır 3 GB saatte, ve 4K akışları kadar izin 7Gb saatte.

Bu, Stranger Things’in bir bölümünü 4K olarak izliyorsanız , TV’nizin veya bilgisayarınızın neredeyse 7 GB veri indirmesi gerektiği anlamına gelir . Ve kimse ara belleğe almayı sevmediğinden, internet bağlantınızın – özellikle de TV’nize bağlı olan bölümün – yetişebilmesi için yeterince hızlı olması gerekir.

Çoğu Akıllı TV ve akış kutusu, WiFi üzerinden internete bağlanabilir. WiFi son yıllarda daha hızlı ve daha güvenilir hale geliyor – ancak performansı birçok faktöre bağlı.

İlk sorun, yönlendiricinizin konumudur (bu, geniş bant sağlayıcınızın duvardaki deliğine bağlı kutudur – bazı sağlayıcılar buna “hub” adını verir). Yönlendiriciniz bir odadaysa ve televizyonunuz FARKLI bir odadaysa, WiFi bağlantısı duvarlar arasında dolaşırken bozulacaktır.

Bazen, yine de yeterince iyi olacaktır – ancak odalar farklı katlarda ise veya özellikle kalın duvarlarınız varsa – WiFi sinyali TV’nizle veya yayınlayıcınızla buluştuğunda, hızlı ve kararlı bir sinyal için yeterince iyi olmayabilir.

WiFi kararlılığı ve hızı, yönlendiricinizin kalitesinden (ve yaşından), evinizin içindeki ve etrafındaki diğer havadan gelen sinyallerden ve hatta ev elektronik cihazlarından da etkilenebilir. Yani, 200Mbps hızında inanılmaz bir genişbant paketiniz olabilir, ancak ikinci kattaki TV’nize ulaştığında, zavallı şey yalnızca 20Mbps eşdeğerini alır.

Çözüm? TV’niz yönlendiricinize gerçekten yakınsa, yönlendirici ile TV arasına her zaman bir Ethernet kablosu çekebilirsiniz – bu aslında en iyi ve en hızlı (geniş bant açısından) çözümdür.

Bununla birlikte, bu her zaman pratik bir çözüm değildir – TV’niz veya bilgisayarınız farklı bir odadaysa (farklı bir katı bırakın), evinizin her yerine çirkin kablolar çekmeye başlamak istemezsiniz. İşte o zaman bir elektrik hattı adaptörü en iyi çözümdür.

Powerline Adaptörü Nedir?

Layman’ın terimleriyle, bir elektrik hattı adaptörü, evinizdeki elektrik hatları üzerinden veri gönderebilen bir cihazdır. Ve her evde halihazırda elektrik kabloları (Evet, Londra’nın merkezindeki ucuz olanlar bile) ve evin her yerinde prizler olduğu için, kendi süper uzun geniş bant uzatma kablosuna sahip olmak gibidir.

Elektrik hattı adaptörünün çalışması için her zaman iki cihaza ihtiyacınız vardır (burada incelenen tüm başlangıç ​​kitleri zaten iki cihazla birlikte gelir). İlk adaptör, yönlendiricinize en yakın güç soketine bağlanır. Ardından, güç hattı adaptörünü yönlendiricinize normal bir Ethernet kablosuyla (genellikle adaptör kitinizle birlikte verilir) bağlarsınız.

Şimdi, ikinci elektrik hattı adaptörünü alıp TV’nize veya bilgisayarınıza yakın bir elektrik prizine bağlarsınız . Ardından, ikinci bir Ethernet kablosuyla adaptörü TV’nize (veya aktarıcıya) bağlarsınız.

Elbette, ikinci adaptörü bir bilgisayara veya kablolu internet bağlantısı gerektiren başka bir cihaza da bağlayabilirsiniz. Ayrıca, çok odalı bir ağ oluşturabilirsiniz – BİR ÜÇÜNCÜ (ve dördüncü…) elektrik hattı adaptörünü başka bir odaya bağlayarak, başka bir cihazla kullanmak için başka bir kablolu bağlantı elde edersiniz.

Şimdi, her iki cihazda aynı anda bir düğmeye basmanız yeterli ve… işte! Sihir gibi, iki cihaz da duvarlarınızın içinde bir veri ağı oluşturur ve TV / Streamer’ınız artık internete ve en sevdiğiniz programlara kendi doğrudan bağlantılarına sahiptir.

Elektrik Hattı Adaptörü Sorunları ve Dezavantajları

Burada incelenen en iyi elektrik hattı adaptörlerinin bile sorunları vardır ve her zaman mükemmel bir çözüm değildir.

Elektrik tesisatınıza bağlı olduklarından, sorunlu kablolamaya sahip eski evler, yalnızca adaptörlerinizi gerçekten bağladığınızda öğreneceğiniz sorunlar yaratabilir.

Ek olarak, tıpkı WiFi’de olduğu gibi (ancak farklı nedenlerle), veri sinyali uzun mesafelerde azalır. Dolayısıyla, Downton Abbey’de yaşıyorsanız, mutfağı üst yatak odalarına bağlamada sorun yaşayabilirsiniz… ancak normal evlerde bile, farklı katlar arasında bağlantı sağlamak cihazlarınızın elde ettiği hızı düşürecektir.

Ek olarak, elektrik hattı adaptörleri, performanslarını engelleyeceğinden uç uzatma kabloları veya aşırı gerilim koruyucuları ile bağlanmamalıdır – bu nedenle TV’nizin yanında kullanılabilir, ayrı bir duvar prizine ihtiyacınız vardır. (En iyi elektrik hattı adaptörlerinden bazıları bir elektrik geçişiyle birlikte gelir; bu, bu soketi diğer cihazlar için de kullanabileceğiniz anlamına gelir).

Ve tabii ki, bir kablo sorunu var – sonuçta biz kablo kesicileriz, bu yüzden evin içinde kabloların dolaşmasını istemiyoruz, değil mi? Yani evet, TV’niz / bilgisayarınız ile adaptör arasında çalışan bir Ethernet kablosuna ihtiyacınız var. Ancak soketiniz yeterince yakınsa, kısa bir kablo kullanabilirsiniz ve bu, daha yüksek kaliteli akış için ödemek için uygun bir fiyattır.

Hangi Powerline Adaptörünü Satın Almalıyım – Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasada bulunan bu kadar çok model, üretici ve hız varken, sizin için en iyi elektrik hattı adaptörünü seçmek zor görünebilir. Farklı ihtiyaçları göz önünde bulundurarak en iyilerden beşini listeleyerek süreci basitleştirmeye çalıştım.

Sonunda hangi modeli almaya karar verirseniz verin, satın almadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır:

1. Powerline Adaptörünün Hızı

Powerline adaptörleri birçok farklı hızda gelir (bu, TV’nizin adaptörden alacağı geniş bant hızı anlamına gelir). Eski modellerde 200Mbps vardı (bu megaBYTES değil saniyede megaBITS), sonra 600 yaygınlaştı ve 1000, 1200 ve en yenisi – 2.400Mbps.

Amaç TV’nizin internetini iyi hızlarda vermek olduğundan, 500-600 olanlarla uğraşmayın – en azından 1.000Mbps’lik bir güç hattı adaptörü almalısınız. Unutmayın, bu sayılar teoriktir – “mümkün olan” maksimum bant genişliği hızını temsil ederler, ancak gerçek hayatta çok daha düşük sayılar elde edersiniz.

Yine de çoğu durumda 1.000 yeterlidir – 4K video akışı için bile. Bununla birlikte, adaptörü bir seferde birden fazla cihaza bağlamayı planlıyorsanız (veya farklı bir odada başka bir adaptör kullanıyorsanız), daha yüksek bir veri hızına (2.000, hatta 2.400) bakmalısınız.

Bir noktada üçüncü bir elektrik hattı adaptörü satın almaya karar verirseniz (örneğin, başka bir TV için veya farklı bir odadaki bir bilgisayarı bağlamak için), tüm ağın en yavaşınız kadar hızlı (veya yavaş) olacağını unutmayın. adaptör. Yani şimdi 1.000Mbps’lik bir tane satın alırsanız ve daha sonra 2.000 tane satın alırsanız ve onu orijinal olana bağlarsanız – yine de 1.000 alırsınız.

2. HomePlug AV2 Standard VS G.hn

Elektrik hattı adaptörleri üreten birkaç şirket var, ancak neyse ki, çoğunun takip ettiği bir standart var – bir diğeri, daha gelişmiş, yavaş yavaş yükseliyor.

HomePlug AV2 Standart  elektrik hattı adaptörleri için teknik gereksinimler ve şartnamelerin kümesidir.

Standart, yüksek hızlı bağlantılar için daha iyi destek sağlamanın yanı sıra, adaptörlerin bir AES 128-bit şifreleme düğmesine sahip olmasını gerektirir  – elektrik kablolarınızı paylaşan komşularınız varsa, şifreleme, sizin verilerinizi “çalmalarını” engelleyecektir. iyi, duvarlar.

AV2 sembolünü taşıyan elektrik hattı adaptörleri de birbiriyle uyumludur, bu nedenle ileride başka bir elektrik hattı adaptörü satın almak ve onu aynı ağda kullanmak isterseniz, aynı modeli satın almanız gerekmez – sadece bir tane de AV2 standardına uygundur.

Daha yeni olan G.hn standardı, 2.400Mbps’ye kadar daha yüksek hızları destekler (yine, bu teorik maksimum hızdır). G.hn standardı ayrıca daha iyi bir menzil vaat ediyor – bu nedenle elektrik hattı adaptörleriniz arasındaki mesafe daha büyük olabilir.

Bununla birlikte, G.hn cihazları şimdilik daha pahalıdır – ve geriye dönük uyumlu değiller, bu nedenle tüm adaptörleriniz G.hn standardını desteklemelidir.

3. Kaç bağlantı noktasına ihtiyacım var?

Bazı elektrik hattı adaptörleri BİR Ethernet bağlantı noktasıyla gelirken, diğerleri iki (ve hatta üç) ile gelir. Adaptörünüze birden fazla cihaz bağlamanız gerekecekse, iki Ethernet portu olan bir adaptör satın almalısınız. (Örneğin – biri Smart TV’nize ve ikincisi PlayStation 4’ünüze bağlanmak için).

4. Geçişli veya Geçişsiz Elektrik Hattı Adaptörü?

En iyi elektrik hattı adaptörlerinin bile herhangi bir uzatma kablosu olmadan doğrudan duvara bağlanması gerektiğini unutmayın. Ayrıca, TV’nizin veya yönlendiricinizin yanında duvar prizi sıkıntısı yaşıyorsanız, adaptörü bağladıktan sonra eksik bir soket ile karşılaşabilirsiniz.

Bu gibi durumlar için, normal bir elektrik prizi olarak kullanabileceğiniz, entegre geçişli bir elektrik hattı adaptörü satın alabilirsiniz, böylece hiçbir şey boşa gitmez.

Powerline Adaptörü VS. WiFi Menzil Genişletici

Bir WiFi menzil genişletici / güçlendirici, internet bağlantınızı evinizin daha ötesine “yaymak” için başka bir çözümdür. Geniş bant yönlendiriciniz ile evin geri kalanı arasında “ortada” bir genişletici bulunur ve WiFi sinyalini, yönlendiricinin tek başına yapabileceğinden daha uzağa “gönderir”.

Profesyoneller? Evin çevresine herhangi bir ek kablo bağlamanıza ve elektrik kablolarınıza güvenmenize gerek yoktur. Ama gerçekten iyi bir elektrik hattı adaptörünün yerini alabilir mi?

Cevap, durumunuza ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Evin etrafındaki WiFi alımınız kötüyse (kötü bir yönlendirici, ağır duvarlar vb. Nedeniyle olabilir), o zaman bir WiFi menzil genişletici bu hatalı WiFi’yi gerçekten iyileştirmeden evin etrafına yayabilir.

Ek olarak, aynı evde farklı katlara ulaşmak istiyorsanız, bir menzil genişletici yeterince güçlü olmayabilir (ancak bu durumda bir WiFi ağ sistemi yardımcı olabilir).

Benim önerim? Kalıcı, kararlı ve hızlı bir bağlantıya ihtiyacınız varsa, yönlendiricinizden uzakta – bir elektrik hattı adaptörü kullanın. Birden fazla cihazı bağlamak için, özellikle hız ve kararlılığın daha az önemli olduğu durumlarda – bir WiFi menzil genişletici yardımcı olabilir. (Ayrıca WiFi akıllı priz gibi yalnızca WiFi özellikli cihazlar için de gerekli olabilir  )

Ayrıca size her iki dünyanın da en iyisini verecek bir çözüm var – ALSO’nun kendi etrafında bir WiFi ağı oluşturarak WiFi’nizi diğer alanlara genişleten bir elektrik hattı adaptörü. Devolo Magic 2 WiFi bunun mükemmel bir örneğidir – ancak bir bedeli vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz