Ana Sayfa Manşet Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madeniliği Nasıl Yapılır?

Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madeniliği Nasıl Yapılır?

224
0

Madencilik ifadesini duyduğunuzda aklınıza toprağın altından ya da kayalardan çıkaracağınız değerli metaller geliyor olabilir. Ama bitcoin madenciliği oldukça farklı bir durum. Ancak gizemli ve ulaşılması zahmetli bir dünyadan bitcoinlerin çıkartıyor olmanız, uzun uğraşlar ve sabırla çalışıyor olmanız madencilik kavramıyla birebir örtüşüyor.

Bitcoin madenciliği, karmaşık hesaplamalı matematik problemlerini çözen yüksek güçlü bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilir; bu sorunlar o kadar karmaşık ki elle çözülemiyor ve inanılmaz derecede güçlü bilgisayarları bile vergilendirecek kadar karmaşık

Temel Başlıklar

  • Bitcoin madenciliği, hesaplamalı bir bulmacayı çözerek yeni bitcoin oluşturma sürecidir.
  • Bitcoin madenciliği, bitcoin’in dayandığı işlemlerin kaydını tutmak için gereklidir.
  • Madenciler, son birkaç yılda madencilik faaliyetlerini hızlandırmak için karmaşık makineler kullanarak çok sofistike hale geldi.

Bitcoin madenciliğinin sonucu iki yönlüdür. Birincisi, bilgisayarlar bitcoin ağındaki bu karmaşık matematik problemlerini çözdüklerinde, yeni bitcoin üretirler (bir madencilik operasyonunun yerden altın çıkardığından farklı değildir). İkinci olarak, hesaplamalı matematik problemlerini çözerek, bitcoin madencileri işlem bilgilerini doğrulayarak bitcoin ödeme ağını güvenilir ve güvenli hale getirir.

Birisi herhangi bir yere bitcoin gönderdiğinde buna işlem denir. Mağazada veya çevrimiçi olarak yapılan işlemler, bankalar, satış noktası sistemleri ve fiziksel makbuzlarla belgelenir. Bitcoin madencileri, işlemleri “bloklar” halinde bir araya toplayarak ve bunları ” blok zinciri ” adı verilen halka açık bir kayda ekleyerek aynı şeyi başarırlar . Daha sonra düğümler, gelecekte doğrulanabilmeleri için bu blokların kayıtlarını tutar.

Bitcoin Madencilerinin Ödül Kazanması

Tek bir günde 300.000’e varan alım ve satım gerçekleştiğinden, bu işlemlerin her birini doğrulamak madenciler için çok fazla iş olabilir. Çabalarının telafisi olarak, madencilere blok zincirine yeni bir işlem bloğu eklediklerinde bitcoin verilir.

Her mayınlı blokla birlikte salınan yeni bitcoin miktarına “blok ödülü” denir. Blok ödülü her 210.000 blokta (veya kabaca 4 yılda bir) yarıya indirilir. 2009’da 50’ydi. 2013’te 25, 2018’de 12,5 ve Mayıs 2020’de 6,25’e yarıya indi .

Önemli Bilgi: Bitcoin madencilik ödülünü üçüncü kez 11 Mayıs 2020’de 12.5’ten 6.25’e başarıyla yarıya indirdi.

Bu sistem yaklaşık 2140’a kadar devam edecek. Bu noktada, madenciler, ağ kullanıcılarının ödeyeceği işlemleri işlemek için ücretlerle ödüllendirilecek. Bu ücretler, madencilerin hala madencilik yapma ve ağı devam ettirme teşvikine sahip olmalarını sağlar. Buradaki fikir, bu ücretler için rekabetin, yarılanma bittikten sonra düşük kalmalarına neden olacağıdır.

Bitcoin İşlemlerini Doğrulama

Bitcoin madencilerinin işlemleri doğrulayarak gerçekten bitcoin kazanması için iki şeyin gerçekleşmesi gerekir. İlk olarak, teorik olarak bir işlem kadar küçük olabilen ancak her işlemin ne kadar veri depoladığına bağlı olarak daha çok birkaç bin olan bir megabayt (MB) değerinde işlemi doğrulamaları gerekir.

kinci olarak, blok zincirine bir işlem bloğu eklemek için, madencilerin “iş kanıtı” olarak da adlandırılan karmaşık bir hesaplamalı matematik problemini çözmesi gerekir. Aslında yaptıkları şey, hedef karma değerinden küçük veya ona eşit olan “karma” adı verilen 64 basamaklı onaltılık bir sayı bulmaya çalışmaktır. Temel olarak, bir madencinin bilgisayarı farklı hızlarda karma yayar – saniyede megahash (MH / s), saniyede gigahash (GH / s) veya terahash / saniye (TH / s) – birime bağlı olarak ve olası tüm tahminlere göre 64 bir çözüme ulaşana kadar basamaklı sayılar. Başka bir deyişle, bu bir kumardır.

En son bloğun Ağustos 2020 itibariyle zorluk seviyesi 16 trilyonun üzerindedir . Yani hedefin altında hash üreten bir bilgisayarın şansı 16 trilyonda 1’dir. Bunu bir perspektifle ifade etmek gerekirse, tek bir piyango bileti ile Powerball ikramiyesini kazanma olasılığınız, tek bir denemede doğru karmayı seçmenizden yaklaşık 44.500 kat daha fazladır. Neyse ki, madencilik bilgisayar sistemleri birçok hash olasılığını ortaya çıkardı. Bununla birlikte, bitcoin madenciliği büyük miktarlarda enerji ve gelişmiş hesaplama işlemleri gerektirir.

Zorluk seviyesi, madencilik oranlarını sabit tutmak amacıyla her 2016 blokta veya yaklaşık 2 haftada bir ayarlanır. Yani, bir çözüm için ne kadar çok madenci rekabet ederse, sorun o kadar zorlaşır. Bunun tersi de doğrudur. Hesaplama gücü ağdan çekilirse, madenciliği kolaylaştırmak için zorluk aşağı doğru ayarlanır.

Bitcoin Madenciliğini Tam Olarak Neye Benzer?

Diyelim ki üç arkadaşıma 100 ile 1000 arasında bir sayı düşündüğümü söylüyorum ve bu sayıyı bir kağıda yazıyorum ve bir zarfa koyuyorum. Arkadaşlarımın tam sayıyı tahmin etmeleri gerekmiyor, sadece düşündüğüm sayıdan küçük veya ona eşit herhangi bir sayıyı tahmin edecek ilk kişi olmalılar. Ve kaç tane tahmin alabileceklerinin bir sınırı yoktur.

Diyelim ki 119 sayısını düşünüyorum. Arkadaş A 121’i tahmin ederse, 121> 119 olduğu için kaybederler. Arkadaş B 116’yı ve Arkadaş C 112’yi tahmin ederse, o zaman ikisi de teorik olarak uygulanabilir cevaplara ulaşmış demektir, çünkü 116 <119 ve 112 <119. B’nin cevabı 119’un hedef cevabına daha yakın olmasına rağmen, Arkadaş B için ‘ekstra kredi’ yoktur.

Şimdi ‘aklımdaki sayıyı tahmin et’ sorusunu sorduğumu hayal edin, ancak sadece üç arkadaşa sormuyorum ve 100 ile 1000 arasında bir sayı düşünmüyorum. Bunun yerine, milyonlarca soruyorum madenciler ve 64 basamaklı onaltılık bir sayı düşünüyorum. Şimdi doğru cevabı tahmin etmenin son derece zor olacağını görüyorsunuz.

Bitcoin madencilerinin sadece doğru hash’i bulması değil, aynı zamanda bunu ilk yapanların da olması gerekir.

Bitcoin madenciliği aslında varsayım işi olduğundan, başka bir madencinin bilgisayarınızın ne kadar hızlı hash üretebileceğiyle neredeyse her şeyi yapmadan önce doğru cevaba ulaşmak. Sadece on yıl önce, bitcoin madenciliği normal masaüstü bilgisayarlarda rekabetçi bir şekilde gerçekleştirilebiliyordu. Ancak zamanla madenciler, video oyunları için yaygın olarak kullanılan ekran kartlarının daha etkili olduğunu fark ettiler ve oyuna hakim olmaya başladılar. 2013 yılında, bitcoin madencileri , Uygulamaya Özel Entegre Devreler (ASIC) adı verilen, kripto para madenciliği için özel olarak tasarlanmış bilgisayarları olabildiğince verimli bir şekilde kullanmaya başladı . Bunlar birkaç yüz dolardan on binlerce dolara kadar koşabilir, ancak Bitcoin madenciliğindeki verimlilikleri üstündür.

Bugün, bitcoin madenciliği o kadar rekabetçidir ki, ancak en güncel ASIC’lerle karlı bir şekilde yapılabilir. Masaüstü bilgisayarlar, GPU’lar veya ASIC’lerin eski modellerini kullanırken, enerji tüketiminin maliyeti aslında üretilen geliri aşıyor. En yeni birim emrinizde olsa bile, bir bilgisayar madencilerin “maden havuzları” dedikleri şeyle rekabet etmek için nadiren yeterlidir.

Bir maden havuz onların bilgisayar gücü birleştirmek ve katılımcılar arasında mayınlı Bitcoin bölünmüş madencilerin bir gruptur. Orantısız bir şekilde çok sayıda blok, bireysel madenciler yerine havuzlar tarafından çıkarılır. Madencilik havuzları ve şirketler, bitcoin’in bilgi işlem gücünün büyük yüzdelerini temsil etti.

Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak İçin Neye İhtiyacım Var

Bitcoin madenciliği hala kar getiren ve Bitcoin üretimini devam ettiren en önemli olaylardan birisidir diyebiliriz. 2009-2014 yılları arasında bilgisayar ile üretim altın çağını yaşadı. Ama bu dönemden sonra artık ASIC cihazlarla bitcoin madenciliği yapılabiliyor. ASIC cihazlar, cihazlar, donanım, bilgisayar derken tam olarak ne demek istiyoruz? ASIC cihazlar, madenciliğe göre özelleşmiş tümleşik devrelerden oluşur. Yani sadece bu alan için üretilirler. ASIC cihazlar sadece Bitcoin madenciliği için üretilmiştir ve kullanılmaktadır. Bazı ASIC cihazlarda farklı coin’ler de üretilebilmesi mümkün. Bitcoin üretimi hala hedeflenen seviyede değil, yıllarda geçtikçe bu üretimin artması bekleniyor. borsaların işlem görmeye başlaması derken üretilen blokların seviyeleri ve yükseklikleri de arttı.

Bitcoin Madenciliği İçin Donanım

Hobi Bitcoin madenciliği, ucuz elektriğiniz varsa ve en iyi ve en verimli Bitcoin madenciliği donanımına sahipseniz yine de eğlenceli ve hatta karlı olabilir.

Bitcoin madenciliği rekabetçidir. Çin’in ucuz elektriği madencilik piyasasına hakim olmasına izin verdiğinden , ortalama bir insanın madencilik yapması ideal değil . Bitcoin istiyorsanız, bitcoin satın almanız daha iyi olur .

ASIC Bitcoin Miner nedir?

Bilgisayarınızla Bitcoin’i karlı bir şekilde çıkarmak artık imkansız olduğundan, ASIC denen özel donanıma ihtiyacınız olacak.

İşte bir ASIC madencisinin yakından nasıl göründüğü:

Başlangıçta, Bitcoin’in yaratıcısı Bitcoin’in CPU’larda (dizüstü bilgisayarınız veya masaüstü bilgisayarınız) madenciliğini amaçlıyordu. Ancak Bitcoin madencileri, grafik kartlarından daha fazla hash gücü alabileceklerini keşfettiler. Grafik kartları daha sonra ASIC’ler ( Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler ) tarafından aşıldı.

Bitcoin ASIC’i özel Bitcoin madencilik bilgisayarları, Bitcoin madencilik makineleri veya “bitcoin üreteçleri” olarak düşünün.

Günümüzde tüm ciddi Bitcoin madenciliği, genellikle düşük maliyetli elektriğe sahip termal olarak düzenlenmiş veri merkezlerinde, özel Bitcoin madenciliği donanım ASIC’lerinde gerçekleştirilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz