Ana Sayfa Manşet Bitcoin Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bitcoin Nedir ve Nasıl Çalışır?

239
0

İlk kripto para birimi olan Bitcoin, bankalar ve hükümetler gibi geleneksel aracıların finansal işlemler yapma ihtiyacını ortadan kaldıran merkezi olmayan bir dijital nakit türüdür

Bitcoin’in değeri Aralık 2020’de tüm rekorları kırdı. Dünyanın ilk ve en popüler dijital para birimi olan bitcoin satın almanın spot fiyatı, Kasım 2018 sonunda 3.236 $ ‘a kadar düşen işlemlerin ardından 23.100 $’ ı geride bıraktı. Fiyatlar yükseldikçe, Bitcoin satın almaya olan kamu ilgisi de artıyor. Bilmeniz gereken ilk şey: Tüm yatırımlar risk taşır, ancak Bitcoin gibi deneysel kripto para birimleri en riskli olanlar arasındadır. Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın.

Bitcoin nedir?

2009 başlarında piyasaya sürülen Bitcoin, bankalar ve hükümetler gibi geleneksel aracıların finansal işlemler yapma ihtiyacını ortadan kaldıran merkezi olmayan bir dijital nakit biçimi olan kripto para birimi adı verilen yeni bir varlık türüydü.

Bitcoin, matematik problemlerini çözen gelişmiş bilgisayar yazılımları kullanılarak dünyanın her yerinden insanlar ve işletmeler tarafından üretilen kripto para biriminin ilk örneğidir.

Klasik yöntemler yerine Bitcoin, bir eşler arası teknolojinin (Wikipedia’yı oluşturan gönüllü editörler gibi bir bireyler ağı) ve yalnızca gönderen tarafından okunabilen gizli bilgileri iletme bilimi olan yazılım tabanlı kriptografinin bir kombinasyonuyla destekleniyor. Bu, altın veya gümüş gibi fiziksel değeri olan öğelerden ziyade kodla veya ABD doları veya Japon yeni gibi merkezi yetkililere güvenerek desteklenen bir para birimi oluşturur.

Gizemli Bitcoin yaratıcısının takma adı olan Satoshi Nakamoto, “İhtiyaç duyulan şey, güven yerine kriptografik kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemidir ve iki istekli tarafın güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan birbirleriyle doğrudan işlem yapmasına izin verir,” demiştir. İşlemler, kriptografi aracılığıyla ağ düğümleri tarafından doğrulanır ve blok zinciri adı verilen halka açık olarak dağıtılmış bir deftere kaydedilir . Bitcoin, madencilik olarak bilinen bir sürecin ödülü olarak yaratılır . Diğer para birimleri, ürünler ve hizmetler ile değiştirilebilirler. Cambridge Üniversitesi tarafından üretilen araştırma 2017 yılında , çoğu bitcoin kullanan bir kripto para birimi cüzdanı kullanan 2,9 ila 5,8 milyon tekil kullanıcı olduğu tahmin ediliyor.

Bitcoin, yasadışı işlemlerde kullanımı, madenciler tarafından kullanılan büyük miktarda elektrik, fiyat dalgalanmaları ve borsalardan gelen hırsızlıklar nedeniyle eleştirildi. Birkaç Nobel ödüllü de dahil olmak üzere bazı ekonomistler, onu çeşitli zamanlarda spekülatif bir balon olarak nitelendirdiler . Bitcoin aynı zamanda bir yatırım olarak da kullanıldı, ancak birkaç düzenleyici kurum Bitcoin hakkında yatırımcı uyarıları yayınladı.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin sabit bir varlıktır çünkü sadece 21 milyon coin vardır. Gelişmiş matematik problemlerini çözmek , Bitcoin madenciliğiyle sonuçlanır. Bununla birlikte, Bitcoin bölünebilir olduğundan, değişim ortamı için büyüme potansiyeli sınırsızdır. Bitcoin’in yanında gelen en ilginç icatlardan biri blok zinciri veya dağıtılmış defter teknolojisidir. Finansal ve diğer endüstrilerdeki işletmeler için geleneksel operasyonlar ve yerleşim sonuçları söz konusu olduğunda DLT’nin şaşırtıcı bir potansiyeli vardır. DLT, mülkiyeti izler ve anında ve verimli Bitcoin transferlerine izin verir.

Her bitcoin (ticaret sembolü “BTC”, ancak “XBT” de kullanılır), bir bilgisayar veya akıllı telefondaki dijital bir cüzdanda saklanan bir bilgisayar dosyasıdır. Kripto para biriminin nasıl çalıştığını anlamak için bu terimleri ve biraz bağlamı anlamaya yardımcı olur:

Blockchain : Bitcoin, paylaşılan bir genel muhasebe defteri oluşturan, blockchain olarak bilinen açık kaynak koduyla desteklenir. Her işlem, koda “zincirlenmiş” ve her işlemin kalıcı bir kaydını oluşturan bir “blok” dur. Blockchain teknolojisi, Bitcoin’in ardından gelen 6.000’den fazla kripto para biriminin kalbinde yer alıyor.

Özel ve genel anahtarlar : Bir bitcoin cüzdanı, sahibinin işlemleri başlatmasına ve dijital olarak imzalamasına olanak tanıyan ve yetkilendirme kanıtı sağlayan bir ortak anahtar ve özel bir anahtar içerir.

Bitcoin madencileri : Madenciler – veya eşler arası platformun üyeleri – daha sonra işlemi bağımsız olarak yüksek hızlı bilgisayarlar kullanarak, tipik olarak 10 ila 20 dakika içinde onaylar. Madencilere çabaları için bitcoin olarak ödeme yapılır.

Bitcoin nasıl para kazanıyor?

Bitcoin değeri, arz ve talep yasasını takip eder – ve talep arttığı ve azaldığı için, kripto para biriminin fiyatında çok fazla dalgalanma vardır.

Teknik uzmanlık ve yüksek performanslı bilgisayarlara yatırım gerektiren bitcoin madenciliğinin yanı sıra, çoğu insan bir tür para spekülasyonu olarak bitcoin satın alır – gelecekte bir bitcoin’in ABD doları değerinin bugün olduğundan daha yüksek olacağına bahse girer. Ancak bunu tahmin etmek zor.

Bitcoin Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bitcoin gibi spekülatif bir varlık sınıfıyla, neden dikkatli olmanız gerektiğiyle başlamak daha iyidir:

  • Fiyat dalgalanması. Bitcoin’in fiyatındaki 2017 artışı, Bitcoin piyasasına koşan spekülatörler tarafından yönlendirildi . Aralık 2018’de Bitcoin satın aldıysanız son kazançlar iyi bir haber; 2017’de Bitcoin’in fiyatı 20.000 $ ‘a yaklaşırken satın alanlar, kayıplarını telafi etmek için Aralık 2020’ye kadar beklemek zorunda kaldı.
  • Hacking endişeleri. Destekçiler, bitcoin’in arkasındaki blok zinciri teknolojisinin geleneksel elektronik para transferlerinden daha güvenli olduğunu söylese de, bitcoin sıcak cüzdanları bilgisayar korsanları için çekici bir hedef olmuştur. Mayıs 2019’da, kripto para borsası Binance’deki birkaç yüksek net değerli hesaptan 40 milyon dolardan fazla bitcoin çalındığı haberi gibi bir dizi yüksek profilli hackleme yapıldı (şirket kayıpları karşıladı).
  • Sınırlı (ancak artan) kullanım . Mayıs 2019’da telekomünikasyon devi AT&T, bitcoin ödemelerini kabul eden Overstock.com, Microsoft ve Dish Network gibi şirketlere katıldı. Ancak bu şirketler istisnadır, kural değil.
  • SIPC tarafından korunmuyor. Securities Investor Protection Corporation, bir aracı kurumun başarısız olması veya fonların çalınması durumunda yatırımcıları 500.000 $ ‘a kadar sigortalar, ancak bu sigorta kripto para birimini kapsamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz