Ana Sayfa Eğitim WordPress ile Web Sitesi Hazırlamak

WordPress ile Web Sitesi Hazırlamak

308
1

Eğer WordPress kullanıyorsanız sitenizi çalıştırmak için, kullanıcı kayıtlarını kutusunu etkinleştirebilirsiniz. Ancak platform, sitenizin içeriğinin bir kısmını (veya tamamını) yalnızca üyelerle sınırlandırmak için kullanabileceğiniz herhangi bir araç sağlamaz. Bunun için, bir WordPress üyelik sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir eklentiye ihtiyacınız olacak .

Bu makalede, bir WordPress üye sitesini neyin oluşturduğunu inceleyeceğiz. Ardından, bir tane oluşturmak için kullanabileceğiniz beş eklentiyi size tanıtacağız:

 1. Üyelik ve İçerik Kısıtlaması
 2. WP Üyeleri
 3. Nihai Üye
 4. Basit Üyelik
 5. Üyeler

Daha sonra, bu eklentilerden birini kullanarak nasıl bir WordPress üyelik sitesi oluşturacağınızı göstereceğiz. Kat etmemiz gereken çok yer var, hadi başlayalım!

WordPress Üyelik Sitesi Nedir?

Web sitenizde kullanıcı kaydını etkinleştirdiyseniz, teknik olarak bir WordPress üyelik sitesi çalıştırıyorsunuz demektir. Bu, insanların ziyaret edebileceği, kaydolabileceği ve üye olabileceği tüm siteleri içerir.

Bununla birlikte, pratikte, çoğu web sitesi için WordPress’te kullanıcı kaydını etkinleştirmenin pek çok avantajı yoktur. Örneğin, bir blog çalıştırıyorsanız , kaydolan kullanıcılar yeni içerikle ilgili bildirimler alır, ancak esasen tek fayda budur.

Çoğu durumda, yasal üyelik web siteleri, aşağıdaki kriterlerden birini (veya daha fazlasını) karşılayan sitelerdir:

 • Yalnızca üye olmanız durumunda erişebileceğiniz içeriği barındırırlar.
 • Belirli içeriğe erişmek için kaydolmanız ve bazı durumlarda abonelik için ödeme yapmanız gerekir.
 • Üyelerin genellikle özelleştirebilecekleri kendi profilleri vardır.
 • Web sitenizin etrafında oluşturulmuş bir topluluk var.

İnsanlar WordPress üye siteleri hakkında konuştuklarında, genellikle kullanıcıların içerik karşılığında erişim için ödeme yaptıkları web sitelerine atıfta bulunurlar. Örneğin, çevrimiçi sınıf olarak ikiye katlanan bir web sitesi kurabilirsiniz; burada ‘öğrencilerden’ derslerinizi görüntülemek ve almak için ücret alınacaktır.

Diğer durumlarda, yalnızca herkesin erişmesini istemediğiniz bir topluluk veya çevrimiçi forum oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, tek seferlik bir ücret veya abonelik almak, yalnızca önceden onaylanmış üyelerin içeriği görebilmesini ve yayınlayabilmesini sağlamanın mükemmel bir yoludur.

Sitenizi ziyaret eden herkesin tüm içeriğini görme şansına sahip olmasını istiyorsanız, bir WordPress üyelik sitesine ihtiyacınız yoktur. Ancak, sadece üyelere özel web sitesi düşünüyorsanız  olurdu bir tane oluşturmanıza yardımcı olacak bazı eklentileri hakkında bilgi edinmek için okumaya hedefleriniz için iyi bir uyum olması.

İçeriği Kısıtlamak için Kullanabileceğiniz 5 WordPress Üye Sitesi Eklentisi

Bundan sonra bahsedeceğimiz tüm eklentilerin ortak bir yönü vardır – web sitenizin belirli alanlarını (veya tüm siteyi) devre dışı bırakmanızı sağlarlar. Bazıları ayrıca erişim için ücret almanıza ve takdir edebileceğiniz başka kullanışlı özellikler sağlamanıza olanak tanır.

Siteniz için doğru olanı seçebilmeniz için her bir eklentinin sunduklarını inceleyelim!

1. Üyelik ve İçerik Kısıtlaması

Üyelik ve İçerik Kısıtlaması , içeriği kısıtlamanıza ve benzersiz abonelik planları oluşturmanıza olanak veren hepsi bir arada bir çözümdür. Bu eklenti ile, her biri web sitenizin belirli bölümlerine erişim sağlayan birden fazla üyelik katmanı oluşturabilirsiniz.

Bu WordPress üyelik sitesi eklentisi , ürünleri üye olmayanlardan gizlemenizi sağlayan WooCommerce ile bile entegre olur . En önemlisi, eklenti, WordPress düzenleyicisine yeni bir pencere öğesi ekleyerek web sitenizin tam olarak hangi bölümlerini kısıtlamak istediğinizi seçmenizi kolaylaştırır.

Ana Özellikler:

 • Web sitenizin herhangi bir bölümünü kısıtlayın
 • Her biri kendi ayrıcalıklarına sahip bir veya birden fazla abonelik planı oluşturun
 • Üyelik ödemelerini işleyin ve ücretsiz denemeler sunun
 • Ürün görüntülemeyi yalnızca üyelerle kısıtlamak için WooCommerce ile entegre edin

Fiyat:  Bu eklenti ücretsizdir, ancak ücretli eklentilere erişim dahil premium sürümler de mevcuttur .

2. WP Üyeleri

WP-Members , web sitenizin bölümlerini gizlemenizi sağlar, böylece yalnızca üyeler bunlara erişebilir. Ayrıca, istediğiniz yere özel kayıt formları oluşturmanız için ihtiyaç duyduğunuz araçları da sağlar.

Ne tür içeriği kısıtlayabileceğinize gelince, WP-Members gönderileri, sayfaları ve özel gönderi türlerini destekler . Bununla birlikte, belki de en sevdiğimiz özelliğimiz, eklentinin, ziyaretçileri kaydolmaya ikna edebilecek kısıtlanmış içeriğin teaser’larını göstermenizi sağlamasıdır.

Dezavantajı, WP-Members eklentisinin ücretsiz sürümünün kullanıcı aboneliklerini yönetmenize veya işlemenize izin vermemesidir. Sen edebilirsiniz eklentileri kullanarak bu işlevi ekleyin.

Ana Özellikler:

 • Üye olmayanlardan gönderileri, sayfaları veya özel gönderi türlerini gizleyin
 • Web sitenizin herhangi bir bölümüne üye kayıt formları tasarlayın ve ekleyin
 • Resmi hale gelmeden önce yeni kayıtları onaylayın
 • Kullanıcı kayıtlarını teşvik etmek için gizli içeriğinizin teaser’larını görüntüleyin

Fiyat:  Eklentinin ücretsiz sürümü, daha önce bahsettiğimiz tüm özellikleri içerir. Ancak, geliştiricinin mağazasından satın alabileceğiniz eklentiler de vardır .

3. Nihai Üye

Şimdiye kadar, kontrol ettiğimiz WordPress üyelik sitesi eklentileri çoğunlukla kullanıcı kaydı ve aboneliklere odaklanıyor. Bununla birlikte, WordPress üye sitelerinin başka bir önemli yönü vardır ve bu, kullanıcı profili işlevselliğidir.

Kullanıcılarınıza profillerini özelleştirme seçenekleri sunmak, katılımı artırmanın ve geri gelmelerini sağlamanın hızlı ve etkili bir yoludur. Sonuçta, birisi profilini mükemmelleştirmek için zaman harcamaya istekliyse, muhtemelen sitenizden uzaklaşmak için daha zor zamanlar yaşayacaktır.

Bunu akılda tutarak, Ultimate Member , kullanıcıların profillerinde ne gibi değişiklikler yapabileceğini yapılandırmanıza izin verir. Bunun da ötesinde, sayfalarınıza kullanıcı kayıt bölümleri ekleyebilir ve web sitenizin bazı bölümlerini kısıtlayabilirsiniz.

Ana Özellikler:

 • İçeriği yalnızca üyelerle kısıtlayın
 • Sitenizin herhangi bir bölümüne kullanıcı kayıt formları ekleyin
 • Yeni üyelere belirli kullanıcı rolleri atayın

Fiyat:  Temel eklenti ücretsizdir, ancak tüm uzantıları oynamak için ödemelidir.

4. Basit Üyelik


Basit Üyelik, Üyelik ve İçerik Kısıtlamasına çok benzer. Bu eklenti ile birden fazla üyelik katmanı oluşturabilir ve PayPal üzerinden ödemeleri işleyebilirsiniz. Kullanıcıların hangi seviyeye abone olduğuna bağlı olarak, belirli içeriğe erişebilirler. Hangi yazıların ve sayfaların hangi seviyelerle sınırlı olduğu tamamen size bağlıdır.

Sevdiğimiz bir özellik, bu eklentinin aynı zamanda üyelik için tek seferlik ödemeleri desteklemesidir; bu, bir abonelik hizmeti çalıştırmak istemiyorsanız kullanışlı olur. Ayrıca, aldığınız her ödeme için ayrıntılı kayıtlar sağlar, bu nedenle bir kağıt izi tutmayı seven biriyseniz mükemmeldir.

Ana Özellikler:

 • Web siteniz için üyelik seviyeleri oluşturun
 • Kullanıcıların ücretsiz üye olmalarını, abonelik satın almalarını veya tek seferlik ücret ödemelerini sağlayın
 • Web sitenizin içeriğini belirli üyelik katmanlarıyla sınırlayın
 • Fotoğraf galerilerini ve ek sayfalarını gizleyin, böylece onları yalnızca üyeler görebilir

Fiyat: Basit Üyelik% 100 ücretsizdir, ancak birkaç premium eklenti sunar .

5. Üyeler

Son olarak, bu WordPress üyelik sitesi eklentisi tamamen kullanıcı yönetimi ile ilgilidir. Üyeler , elbette temel içerik kısıtlama işlevine sahiptir. Bununla birlikte, gerçekten parladığı yer, yeni kullanıcı rolleri oluşturma ve izinlerini özelleştirme söz konusu olduğunda.

Genellikle, WordPress her kullanıcıya tek bir rol atamanıza izin verir . Örneğin, kendi rolünüz Yönetici olmalıdır  , bu da istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz anlamına gelir. Öte yandan, düzenli kullanıcılar genellikle  Abonelerdir ve onlara çok düşük bir erişim seviyesi sağlar.

Bu eklenti ile WordPress’in kullanıcı rol sistemine tam erişim elde edersiniz, bu nedenle varsayılan seçenekleri çok kısıtlayıcı bulursanız bu harika bir araçtır. Son olarak, bu eklentinin tüm web sitenizi özel bir alan yapmanıza olanak tanıdığını belirtmekte fayda var. Bu, kullanıcıların kayıt olmadıkları ve giriş yapmadıkları sürece ana sayfanıza erişemeyecekleri anlamına gelir.

Ana Özellikler:

 • WordPress üyelik siteniz için yeni kullanıcı rolleri oluşturun
 • Herhangi bir kullanıcıya birden fazla rol atayın
 • İçeriği belirli kullanıcı rolleriyle kısıtlayın
 • Web sitenizin tamamını özel yapın

Fiyat:  Üyeler eklentisi% 100 ücretsizdir.

WordPress ile Üyelik Web Sitesi Nasıl Oluşturulur (3 Adımda)

Bu noktada size bir WordPress üyelik sitesi kurma sürecinin nasıl işlediğini göstereceğiz. Üyelik ve İçerik Kısıtlama eklentisini hem kullanımı kolay hem de abonelik işlevselliği içerdiğinden kullanacağız. Bununla birlikte, hangi aracı kullanırsanız kullanın süreç benzerdir.

Bu eklentinin çalışması için web sitenizde bir Güvenli Yuva Katmanı (SSL) sertifikası kurmanız gerekeceğini unutmayın. Bu, güvenlik nedenleriyle yine de yapmanızı önerdiğimiz bir şey. Öyleyse, henüz bu konuya girmediyseniz, başlamak için bu SSL eğitimlerine göz atın.

Adım 1: WordPress’te Kullanıcı Kaydını Etkinleştirin

Yapmanız gereken ilk şey, web sitenizde kullanıcı kayıtlarını etkinleştirmektir. Bunu yapmak için,  WordPress panonuzdaki Ayarlar ›Genel  sekmesine gidin. Oradayken,  Üyelik  seçeneğini bulun ve Herkes kaydolabilir etiketli onay kutusunu tıklayın :

Sonra aşağı kaydırın, değişikliği ayarlarınıza kaydedin ve gitmekte fayda var. Ardından, WordPress üyelik siteniz için abonelik seviyeleri oluşturacaksınız.

2. Adım: Abonelik Planlarını Oluşturun

Üyelik ve İçerik Kısıtlama eklentisini yükledikten sonra , gösterge tablonuzda yeni bir ilgili sekme görünecektir. Git  Ücretli Üye Abonelikler> Abonelik Planları  sayfasında ve size planlarının tüm gösteren bir listesini göreceksiniz.

Bu aşamada bu liste boş bırakılmalıdır. Öyleyse devam edin ve  ekranın üst kısmındaki Yeni ekle  düğmesine tıklayın:

Ayarladığınız her plan için bir ad ve açıklama girmeniz gerekir. İsim size bağlıdır, ancak açıklamanın planın sunduğu şeyler hakkında mümkün olduğunca fazla ayrıntı içerdiğinden emin olun. Ayrıca, onu diğer planlarınızdan ayıran şey hakkında bilgi vermek en iyisidir:

Ardından, abonelik döneminizin uzunluğunu yapılandırmak isteyeceksiniz. Varsayılan, eklentinin sınırsız abonelik olarak yorumladığı sıfır gün olarak ayarlanmıştır:

Eğer ayarlarsanız Başka bir deyişle,  Süre  için  0 , kullanıcıların tek bir ödeme için ömür boyu üyelikleri almak mümkün olacaktır. Abonelikleriniz için istediğiniz başka bir uzunluğu ayarlayabilirsiniz, ancak genel seçenekler bir, üç veya altı aydır. Bundan sonra, yıllık abonelikler alanına girersiniz.

Bir abonelik süresine karar verdiğinizde, para hakkında konuşma zamanı. Bu eklenti, üyelik planlarınızın fiyatını ABD doları kullanarak belirlemenizi sağlar, bu yüzden devam edin ve şimdi bir sayı girin:

Son olarak, planınızı Etkin  veya  Devre Dışı olarak ayarlayabilirsiniz  . İkinci kategoriyi seçerseniz, kullanıcılar plana erişemez, bu nedenle onu yalnızca taslaklar için kullanmalısınız.

Planınızı Etkin olarak ayarladıktan sonra devam edin ve yeni planınızla ilişkilendirmek için bir kullanıcı rolü seçin. Çoğu durumda, sen sopa ile gereken  Abonenin  Eğer yükseltilmiş izinlere sahip düzenli üye istemiyoruz çünkü varsayılan olarak:

İlk abonelik planınız artık hazır! Devam edip daha fazla plan oluşturabilir veya Ücretli Üye Abonelikleri ›Ayarlar› Ödemeler  sekmesine gidebilirsiniz  . İçeride, ödeme ayarlarınızı yapılandırabileceksiniz.

Kutudan çıkar çıkmaz eklenti yalnızca manuel ve PayPal ödemelerini destekler. İkincisi için yapmanız gereken tek şey PayPal e-posta adresinizi girmek ve eklenti gerisini halledecektir:

Artık, birisi web sitenize kaydolduğunda, abonelik planlarınızdan birini seçmesi ve bunun için ödeme yapması gerekecek. Aksi takdirde, kısıtladığınız bölümlere erişimleri olmayacaktır.

3. Adım: Kısıtlamak İstediğiniz İçeriği Seçin

Artık kaydı etkinleştirdiğinize ve WordPress üyelik siteniz için abonelik planları oluşturduğunuza göre, hangi içeriği kısıtlayacağınızı seçme zamanı.

Bunu yapmak için, gizlemek istediğiniz sayfa veya gönderi için WordPress düzenleyicisini açmanız gerekir. Oraya vardığınızda, yeni İçerik Kısıtlama  widget’ını görene kadar aşağı kaydırın  . İçeride, bu sayfayı veya gönderiyi ya tüm oturum açmış kullanıcılar ya da belirli türdeki abonelerle sınırlama seçeneğini bulacaksınız:

Burada gördüğünüz seçenekler, son adımda oluşturduğunuz planlara bağlı olacaktır. Tek bir sayfayı veya gönderiyi birden çok kullanıcı türü tarafından erişilebilir olacak şekilde yapılandırabilir veya belirli bir plana abone olanlar için ayırabilirsiniz.

Son olarak, yayınlarınıza, onu görme izni olmayan kullanıcılar için özel bir mesaj da ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için,  Özel Mesajları Etkinleştir  seçeneğini bulun ve açın. Ardından, bir mesaj yazabilirsiniz:

İşiniz bittiğinde, içeriğinizdeki değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın. Bundan sonra, gizlemek istediğiniz tüm sayfaları ve gönderileri gözden geçirmek ve her birini aynı işlemle yapılandırmak yeterlidir.

Sonuç

WordPress ile bir üyelik sitesi kurmak , içeriğinizi kimlerin erişebileceğini kısıtlayarak korumanın harika bir yoludur. Bazı durumlarda, abonelikler için para bile alabilirsiniz, bu da WordPress üyelik sitenizin bir işletme haline gelebileceği anlamına gelir. Tek yapmanız gereken doğru eklentiyi bulmak ve birkaç temel seçeneği yapılandırmaktır.

WordPress üyelik sitesi oluşturma hakkında herhangi bir sorunuz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bunlardan bahsedelim!

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz