Ana Sayfa Eğitim Çocuklar İçin Kodlama Eğitimi

Çocuklar İçin Kodlama Eğitimi

311
0
Coding for kids
Program development concept. Young man working with computer

Çocuklar interneti genellikle eğlenmek, oyun oynamak ve hoş vakit geçirmek için kullanır. Yaş düzeyine göre sosyal medya kullanımı, arkadaşlarla iletişim ve youtube gibi platformlarda video izlemek genel internet kullanım amaçlarıdır. Her ebeveyn çocukları ve internet arasındaki dengeyi sağlamak için sürekli çaba harcar ve çocukların interneti beraberinde teknolojik araçları tüketim için değil de gelişim ve üretim için kullanmaları hayalini kurar.

Günümüzde kodlama öğretimi her ülkenin eğitim sisteminin olmazsa olmazları arasına girdi. Çeşitli kurumlar, platformlar kodlama eğitimini savunmakta ve çocukların mutlaka erken yaşta kodlamayla tanışmaları gerekliliğinin önemini vurgulamaktadır. Aynı zamanda bu düşüncenin tam tersini savunan bir kesim de mevcut. Bu düşünceye sahip kesim, günümüz öğrencilerinin bir çoğunun kodlama alanında kariyer yapmayacağını bu nedenle kodlama çalışmalarına harcayacakları vaktin daha iyi değerlendirilebileceğini savunmaktadılar. Peki gerçekten kodlama öğrenmeli mi? Her çocuk kodlama yapmalı mı? Kodlamayı nasıl öğretmeli? Kodlama ne için öğrenilmeli? ve Kodlama nasıl öğrenilir?

Algoritma Kurma ve Algoritmik Düşüme Becerilerinin Önemi?

Algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir. Bir problemin işlem basamaklarıdır. Algoritmik düşünce de bir problemleri parçalara ayırmak ve bu parçlaraı sıralayarak en iyi çözümü veya çözümleri üretebilme becerisidir.

Her geçen gün dünya biraz daha dijitalleşiyor, küreselleşen ve gittikçe daha fazla sofistike teknolojilerle komplek hale geliyor. Böyle bi dünyaya adapte olmak çeşitli özel yetkinlikleri ve becerileri gerektiriyor. Bilinçli ya da bilinçisiz bir şekilde herkes teknolojiyi kapsamlı ve kuvvetli bir şekilde kullanıyor. Özellikle pandemi dönemiyle beraber bireysel dijitalleşme sürecimiz daha da arttı. Dijital teknolojiler hayatımıza çok daha fazla girdi ve yerleşti. Bütün bu teknolojilerin temeli kodlamadır. Bu kocaman dijital ve teknolojik dünyaya adapte olmanın yegane yöntemi kodlamadır!

Kodlama bir öğrenme becerisi olabileceği gibi aynı zamanda bir kariyer de olabilir. Kodlama sıralanan kodları kusursuz bir şekilde çıktıya dönüştüren ve hayal gücümüzün ötesinde bir sonuç üreten bilgisayar dilleridir. Günümüzde her sektör dijitalleşiyor, akıll telefonlar, e-ticaret, oyunlar, muhasebe işlemleri, alışveriş, iletişim, fatura ve parasal işlemler tek başına kodlama ile oluşturulan yazılımlar ve web uygulamları ile hayatımıza giriyor. Tüm bu uygulamalar kodlama ürünleridir

Çocuklar için kodlama

Bundan çokta uzak olmayan dönemlerde çocukların kodlama yapmasını beklemek, onlardan kodlama yapmalarını istemek düşünülemezdi bile. Ancak günümüzde bilgisayar dilerindeki gelişim, web teknolojilerindek ilerleme ile artık bir çok online araç ile kodlama öğrenmek ve özellikle çocuların düzeylerine uygun araçlarla kodlama öğrenmek mümkün hale geldi. Bu alanda yetişmiş beyin gücü beklentisi de bu yönelmenin başlıca nedenlerinden. Dijital tüketim araçları çok çekici ve çok ulaşılır. Çocuklar ve gençler bu tüketim ortamında varoluyorlar ve bir an önce bu araçların aslında üretim araçları olduğunu keşfetmeleri gerekiyor. Bu yazının en başında bir kitleden bahsettik ve kodlama eğitiminin gereksiz bir yük olduğunu bahsedenlere bu konu bile yeterli bir açıklamadır. Çocukların ve gençlerin tüketici olma rolünden bir an önce üretici noktasına taşınması gerektiğidir. Bu çağın üretim araçları dijital araçalardır genç nesil bir an önce bu araçları üretim amaçlı kullanmayı deneyimlemelidir

Kodlama sofistik bir süreç mi? Öğrenmesi zor mu veya imkansız mı? Evet, insan bilgisayarı yarattı ve hiçbir yaratım, yaratıcının kendisinden daha büyük ve daha güçlü olamaz, öyleyse kodlamayı öğrenmek nasıl imkansız olabilir. Web uygulamalarını kodlayarak, web, mobil, desktop ve video oyunları oluşturulabilir ve çalıştırılabilirsiniz. Kodlama evet gerçekten uçsuz bucaksız bir süreçtir. Sürekli yeni şeyler öğrenip çok daha üst düzey uygulamalar ortaya çıkartabilirsiniz. Her şeyden önce bu sınırsızlık, yaratıcılığı, hayal gücünü desteklemesinden dolayı kodlamanın e kadar önemli olduğunu göstermektedir 

Kodlama Düşünme Becerilerini Geliştirir

Çocukların ve gençlerin taze beyinleri, uçsuz bucaksız bilgiyi ve yeni şeyleri daha etkili bir şekilde kavramada daha güçlüdür. Kodlama, verimliliklerini yaratıcı bir şekilde kullanmak için rakipsiz fırsatlar sunar. Video oyunları çocuklar arasında o kadar popüler ki, araçlar yaratmak ve bu oyunlarda yeni aşamalar açmak için tüm hayal güçlerini ve olanaklarını kullanırlar. Kodlama hayal etmek ve yeni şeyler üretmek için insanı tetikler. Problem çözme becerilerini geliştirir, olaylara farklı açılardan bakmayı sağlar, bir problemin farklı çözüm yollarının olabileceğini öğretir

Kodlama merak uyandırır

Kodlama merak duygusunu tetikler. Zihindeki fikirlerin anlamlı sonuçlara dönüşmesi kodlamayla mümkündür. Böylece kodlama, çocuklarda merak uyandırır.

Kodlama yaratcılığı destekler

Kodlamanın sınırsız dünyasında çocuklar diledikleri gibi hayal kurabilirler, bambaşka sonuçlara bambaşka çözüm yollarıyla ulaşabilirler. Yazıdıkları bir kodda aynı canavarı yeşil yapmaları ya da bambaşka bir renge boyamaları onların parmaklarının ucundadır. Bunu farkeden ve deneyimleyen çocuklar kodlamanın coşkusunu deneyimlerler.

Aynı probleme farklı yollar izler ve uygun bir çözüme ulaşıncaya kadar zihnini zorlamaya devam eder. Kodlama, aynı zamanda çocukların o anki konuya odaklanarak ve problemleri yaratıcı bir şekilde çözerek diğer benzer problemleri de aynı algoritmik düşünme becerileri ile incelemelerine yardımcı olacaktır. Kodlamayı öğrenmek ve uygulamak, çocuklar arasında her alanda kullanılabilen analitik düşünceyi güçlendirir.

Kodlama alanında kariyer yapmak önemli bir fırsattır

Teknolojinin her geçen an büyük bir hızla büyümesine rağmen, günden güne yeni inovasyonlar ortaya çıkmakta ve kodlayıcıların yetenek ve becerileriyle uygun çözüme ulaşmak için her zaman ihtiyaç duyacakları şeyler için yeni sorunlar ortaya çıkmaktadır. Böylece, kodlama, gelecek nesiller için çeşitlendirilmiş kariyer fırsatlarını çoğaltır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijitalleştirme kariyeri kodlamada çok parlak ve güvenli görünüyor. VBScript, C, .NET, C ++, , ve Java ve bir çok daha programlama dili hakkında temel bilgiler bile, bilgisayar programlarının yanı sıra harika yardımcı programlara sahip uygulamalar yazmak için kullanılır.

Çocuklar İçin Kodlama Öğrenme Araçları

Code.org

2013’te başlatılan Code.org®, bilgisayar bilimlerine katılımı daha fazla okulda kullanılabilir hale getirerek ve genç kadınların ve diğer yeterince temsil edilmeyen gruplardan öğrencilerin katılımını artırarak genişletmeye adanmış, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bir çok teknoloji devi tarafından desteklenenen Code.org her okuldaki her öğrencinin bilgisayar bilimi öğrenme fırsatına sahip olmasını hedeflemektedir. Biyoloji, fizik, kimya ve cebir gibi diğer bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) derslerinin yanı sıra bilgisayar bilimi ve bilgisayar programlamanın eğitimdeki temel müfredatın bir parçası olması gerektiğine inanan bir kurum.

Kodable

Kodable bilgisayar programlama için gerekli kavramlara odaklanır. Ücretsiz sürümde, çocukların becerilerini geliştirmeye devam etmeleri için bir öğretim müfredatı ve ekran dışı oyun fikirleri içeren bir ebeveyn bölümü vardır. Ebeveyn bölümü ayrıca çocuklar için seviyelerin kilidini açma ve rehberli iPad erişiminin nasıl etkinleştirileceğiyle ilgili talimatlar içerir ve çocukların her seferinde tek bir göreve odaklanmalarına olanak tanır. Ebeveyn bölümü özellikle programcı olmayan ebeveynler için yararlıdır. Kodable’ın ücretsiz sürümü ayrıca çocuklar için bir başlangıç ​​dersi olan Smeeborg’u da içerir. Smeeborg döngüleri, eğer / o zaman ifadeleri ve diğer programlama temellerini adım adım bir formatta sunar.

ScratchJr

ScratchJr , küçük çocuklara bilgisayar programlama ve multimedyaya giriş sağlamak için tasarlanmış , Scratch’in daha temel bir sürümüdür . Hem animasyonlu rehber hem de yazılı talimatlar, amaçlanan yaş gruplarından daha yüksek bir okuma seviyesinde olduğundan, yetişkinlerin çocuklara başlayabilmeleri için oyunu açıklamaları gerekecektir. Bununla birlikte, öğrenciler bunu anladıktan sonra, farklı arka planlar ve eylemler de dahil olmak üzere birçok komut dosyası oluşturma seçeneği onları saatlerce eğlendirebilir.

Minecraft

Çocuğunuzun bu bloklu pikselli oyunu telefonunda, bilgisayarında veya tabletinde oynaması için büyük bir şans var. Çocukları kodlamanın temellerini öğrenirken eğlendirmenin bir yolu olarak hizmet eder. Bunun bir sansasyon olduğunu söylemek onu hafife almaktır. 2015 yılına kadar satılan 53 milyon kopya ile Microsoft , Minecraft’ı 2,5 milyar dolara satın aldı. Oyun o kadar popüler ki Minecraft videoları , YouTube’da en çok izlenen oyun videoları .

Scratch

Scratch, MIT’den geliyor ve 8 ila 16 yaş arasındaki çocukları kodlamaya ilgi duymaya odaklanıyor. Çocuklar, Scratch topluluğundaki başkalarıyla paylaşabilecekleri oyunları, animasyonları ve etkileşimli hikayeleri programlayabilir. Web sitesinin işaret ettiği gibi, 8 ila 16 yaşları ile de sınırlı değil. Kodlama konusunda eğlenceli ve kolay bir ders için herkes Scratch’i deneyebilir. 150’den fazla ülkede mevcuttur ve National Science Foundation, Google, Dell ve LEGO Foundation gibi çok sayıda şirketten fon almıştır. Öğretmenlere sınıfta kodlamayı tanıtmak için kaynaklar sağlayan ScratchEd adında eğitimcilere ayrılmış özel bir bölüm bile var.

Tynker 

Tynker , yeni başlayanlardan ileri düzey programcılara kadar herkesin sezgisel, ilgi alanına dayalı etkinliklerle kod yazmasını sağlayan eksiksiz bir öğrenme sistemidir. Tynker’ın kendi hızına uygun kursları, çocukların orta düzey programlamaya ve hatta JavaScript ve Python gibi dillere geçmeden önce görsel bloklarla deney yapmalarına olanak tanır. Minecraft modları oluşturmak için dersler ve destek içerir!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz