Ana Sayfa Manşet VPN Nedir? En İyi VPN Hizmetleri Hangileri?

VPN Nedir? En İyi VPN Hizmetleri Hangileri?

367
0
VPN
VPN security technology isometric vector illustration of digital personal data protection software. Private network and secure router access to cloud or computer on purple ultraviolet background

VPN Birçoğumuzun daha çok yasaklı, engelli internet sitelerine giriş için kullandığımız bir yöntem olarak bilinir. İhtiyacımız genellikle bu olduğu için gerisi de bizi çok ilgilendirmez. Ancak VPN’in aslında bir uzaktan çalışma yöntemi olduğunu çoğumuz bilmeyiz. Özellikle salgın hastalık döneminde en çok ihtiyaç duyduğumu evden çalışırken bilgisayarımızın iş ağımızdaymış gibi davranması. Yine göz ardı edilen noktalardan birisi de güvenlik. Rastgele katıldığımız ve o an erişim kurmak istediğimiz internet sayfasına erişimimizi sağlayan VPN aslında bizi beraberinde birçok güvenlik sorununu da getirebilir.,

Çoğumuz için evden çalışmak artık  yeni normalimiz oldu. Artık VPN kullanımında erişim yaparken, online gizliliğinizi güvenlik altına almak her zamankinden daha önemli. Birçok vpn seçeneği var, bir çok ticari vpn seçeneği var ve her geçen gün yenileriyle karşılaşıyoruz. Gerçekten VPN ihtiyacım nedir? Hangi VPN’i tercih etmeliyim? ve Hangi VPN gerçekten güvenli? soruları hepimizi yoran ve cevaplarını aradığımız sorular.

VPN Nedir?

VPN, yani Sanal Özel Ağ, internete güvenli ve şifrelenmiş bir  yol ile bağlanarak online gizliliğinizi ve size özel bilgileri ve verileri sakladığınızdan ve koruyabildiğinizden emin olmanızı sağlayan özel servislerdir. VPN’ler genellikle herkese açık  ve genel kullanımda olan Wi-Fi ağlarına güvenli bağlantı kurmak, IP bilginizi saklamak ve gezintinizi gizli olarak yapabilmeniz için kullanılır.

Neden bir VPN’ye ihtiyacım var, Neden VPN Kullanayım ki?

Herşeyden önce sabit bir IP adresiniz varsa veya o anki IP bilginizi saklamak istiyorsanız (özellikle herkese açık ağlarda) VPN sizin bulunduğunuz bölgeyi, şehri, ülkeyi ve o oturumdaki geçmişinizi saklar.

Örneğin ülkenizde engellenmiş bir internet sitesi olabilir. Bir VPN servisi sizi bölgenizi ve ülkenizi değiştireceği için rahatlıkla engelli sitelere girebilirsiniz.

Her geçen gün (bunda internet yayıncılarının ve içerik üreticilerinin de payı olmakla beraber) artan internet sansürlemesi ve kısıtlamaları ile bir çok internet platformuna erişim engeliyle karşılaşılabiliyor. Bu nedenle VPN çok önemli bir çözüm haline geliyor. VPN ile en iyi çevrim içi fırsatları yakalayabilirsiniz. Hizmet abonelikleri, uçak biletleri ya da araç kiralama hizmetleri alırken tasarruf edin. Uzaktan çalışın, iş ağınıza ve iş bilgisayarınıza VPN ile ulaşarak tıpkı ofisinizdeymiş gibi VPN ile çalışın

Bir çok VPN Seçeneği Arasında Kaybolmadan Doğru VPN Nasıl Seçilir?

Bu yazıda çok sayıda VPN hizmetini test ettik, araştırdık ve en güvenilir en hızlı en doğru VPN seçeneklerini toparladık. İnceleme kriterlerimiz VPN uygulamalarının güvenlik yeterliliği en başta geliyor. Güvenlik diğer kriterlerle karşılaştırdığımızda olmazsa olmaz. Bir VPN’i kullandığınızda hem kişisel bilgisayarınız hem de uzak bilgisayarınız için tüm sisteminizin VPN firmasına paylaşılması anlamına gelir. Eğer saldırılara açık veya güvensiz bir VPN hizmeti ise çok büyük zararlara uğrayabilirsiniz.

İncelemede kullandığımız diğer kriterler ise kullandıkları yazılımlar, fiyat-performans, müşteri desteği, sağladığı özellikler (IP vb.)

Ücretsiz VPN Hizmetleri Güvenilir mi?

İnternette bir hizmet satılan bir ürün değilse bilinki ürün sizsiniz. Bu nedenle ücretsiz vpn hizmetlerini kesinlikle önermiyoruz. Ancak yine de siz ücretsiz, güvenilir bir VPN arıyorsanız size Opera VPN’i önerebiliriz.

Ücretsiz Opera VPN Hizmeti Nasıl Kullanılır?

Opera Web tarayıcıyı bilgisayarınıza kurarak Opera VPN hizmetini tarayıcınızda kullanabilirsiniz. Aynı zamanda uygulama marketlerden de Opera Tarayıcıyı indirebilirsiniz ve telefonunuza kurabilirsiniz. Bu aşamadan sonra tek yapmanız gereken Opera Tarayıcınızda Gizli Pencere açmak, yani “Yeni Özel Pencere”. Yeni özel pencere bir başka deyişle gizli pencere bilgisayarınızda hiçbir oturum bilgisini tutmayan ve kapattığınızda tüm gezinme bilgilerinin kaybolduğu güvenli bir tarayıcı sekmesidir. Opera VPN sadece bu pencere modunda aktif olmaktadır. Opera tarayıcıda hemen adres çubuğunun yanında bulunan VPN sürgüsünü açmanız artık yepyeni bir bölge ve IP ile bilgisayarınızı kullanıyor olmanız anlamına gelir. Ücretsiz, güvenli ancak çok fazla fonksiyonel olmayan bu vpn hizmeti ihtiyacınızı karşılıyor olabilir.

En İyi VPN, Kayıt Tutmayan VPN

En iyi VPN’ler mümkün olduğunca az bilgi tutanlar ve tabiki bu tuttuğu az bilgiyi de iyi saklayan ve açık halde bulundurmayan vpn hizmetleridir. 

Surfshark VPN

Surfshark VPN’den kaynaklı hız problemini çözen bir vpn hizmeti. Tüm cihazlarınız ve ofis bilgisayarlarınız ile kullanabileceğiniz bir hizmet. Cihaz sınırlaması yok. Tüm aile cihazlarınızı eş zamanlı olarak bağlayın ve kullanın. Aynı anda dilediğiniz kadar cihazı koruyabilirsiniz. Ayrıca beraberinde farklı araçlarda gelmekte. Bu araçları küçük ücretlerle paketinize dahil edebiliyorsunuz. Bu ek araçlardan bir tanesi de kötü amaçlı yazılımlardan korumak bir diğeri ise reklam engelleme gibi oldukça fonksiyonel araçlara sahip.  

Belirli uygulamaların ve internet sitelerinin VPN’yi es geçmesine izin verin. Bankacılık uygulamalarıyla süper çalışır.

 • Surfshark Kayıt Tutma Politikası Nasıl?
  İnternette ne yaptığınızı gözlemlemez, izlemez ya da kaydetmez. Yani bağlantı ya da etkinlik kaydı tutulmaz.
 • Acil Kapatma Anahtarı
  VPN bağlantınızın kopması durumuna karşı bir güvenlik çözümüdür. Etkinlikleriniz ve hasar verileriniz asla açığa çıkmaz.
 • Gizli DNS ve sızma koruması
  Her sunucudaki gizli DNS’ler ve IPv4 kullanırken sızma korumasıyla güvenliğinizi yeni bir seviyeye çıkarıyor.
 • Kamuflaj Modu
  Kamuflaj Modu ile internet sağlayıcınız bile VPN kullanıp kullanmadığınızı anlayamaz. Her zaman gizli kalın.
 • MultiHop
  Kimlik korumasını ve ayak izi maskelemesini bambaşka bir seviyeye çıkarmak için birden çok ülkeden aynı anda bağlanın.
 • Sınır Yok modu
  İnternet herkese açık olmalıdır. Bu modla Surfshark’ı kısıtlı bölgelerde de başarıyla kullanabilirsiniz.
 • IP’nizi gizleyin
  Dijital kimliğinizle bağlantısı bulunabilecek gerçek IP adresinizi gizleyerek gizliliğinizi koruyun.
 • Şifreleme
  Kişisel verilerinizi, sektörde lider olan AES-256-GCM şifrelemesiyle koruyor.
 • Güvenli protokoller
  IKEv2/IPsec, tüm uygulamalarımız için varsayılan protokoldür. Dilerseniz yine de OpenVPN’yi kullanmayı seçebilirsiniz.

ExpressVPN

Express VPN’in moddosu “Sadece Çalışan VPN”. Bu aslında çok ortalıkta olmayan sizi rahatsız etmeyen ve işini yapan bir VPN’i özetliyor. ExpressVPN, IP adresinizi gizler ve ağ verilerinizi şifreler, böylece kimse ne yaptığınızı göremez. Tek tıklama ve korunursunuz.

Tek bir ExpressVPN aboneliği, sahip olduğunuz her cihaz için kullanımı kolay uygulamlarla birlikte geliyor.

Ancak ExpressVPN her ne kadar çok fonksiyonel, birçok hizmeti ve güveni sağlıyor olsa da hız konusunda kayıplar yaşatıyor.

ExpressVPN, VPN bağlantınızın kesilmesi esnasında ağ verilerinin güvenli VPN tünelinin dışına sızmasını önleyen bir acil anahtar özelliği ile gelmektedir. 

NordVPN

En tanınmış ve bilinen, en eski VPN markalarından birisidir. Kesintiler için Acil Anahtar özelliği,

Hız  testlerinde , NordVPN performansı, rakiplerinin çoğu ile eşit çıkıyor  NordVPN’in hızlarının güvenilir bir şekilde hızlı olduğu görülüyo. Hiçbir zaman ani düşüşler veya hizmet kesintileri yaşanmıyor ve VPN’in düşük performans göstermesini beklediğimiz yerde, görevini yerine getirdiğini kanıtladı.

Tercih Edebileceğiniz Diğer Güvenli ve Ücretli VPN Servisleri

VPN Seçerken Başlık Başlık Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğru VPN seçimi öncelikle yukarıda brelirttiğimiz gibi güvenli VPN ile başlar. Yukarıdaki incelemlerden sonra bu güvenli vpnler arasından seçim yaptığımızı varsayarsak aşağıdaki noktalara dikkat ederek seçimimizi yapabiliriz.

VPN Ücret Politikası

VPN hizmetleri genellikle çok yüksek maliyetlere sahip değillerdir. Bireysel kullanıcılar için rahatlıkla abonelik alınabilecek makul ücretlerle erişlebilmektedir. Hiç ücret vermeyeyim dediğinizde ücretsiz VPN hizmetleriyle başlanabilir. Güvenliğinden emin olduğunuz ya da güvenlik endişeniz yoksa bu vpnlerden birisiyle başlanabilir. Ancak unutmayın ki istenmeyen reklamlar, düşük hız, aktarılan veri hızlarında düşüş gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Fiyat dışında da aşağıdaki başlıklara dikkat etmemiz gerekmektedir.

 • Güvenlik
 • Bant Genişliği
 • Ek ücretler
 • IP Güvenliği
 • Kayıt tutma
 • Mobil cihazlar için uygulama mevcut mu?
 • Cihaz sayı sınırlaması var mı?

VPN’e kimler ihtiyaç duyar?

İnternete bilgisayar, tablet veya akıllı telefondan erişen kişiler VPN kullanımından faydalanacaktır. Bir VPN hizmeti, tüm çevrimiçi etkinliklerinizi şifreleyerek ve anonimleştirerek her zaman güvenliğinizi artıracaktır. VPN sunucusu ile cihazınız arasında gerçekleşen iletişim şifrelenir, bu nedenle sizi gözetleyen bir bilgisayar korsanı veya web sitesi hangi web sayfalarına eriştiğinizi bilemez. Ayrıca şifreler, kullanıcı adları ve banka veya alışveriş bilgileri gibi özel bilgileri de göremezler. Çevrimiçi ortamda gizliliklerini ve güvenliğini korumak isteyen herkes bir VPN kullanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz