Ana Sayfa Manşet Xiaomi Yüksek Emişli Akıllı Robot Süpürge – Mi Vacuum Cleaner ve Robot...

Xiaomi Yüksek Emişli Akıllı Robot Süpürge – Mi Vacuum Cleaner ve Robot Süpürgeler

355
0

Koronavirüs salgınının etkileriyle artık çok daha fazla evde vakit geçiriyoruz. Salgının üzerimizde oluşturduğu yorgunluk ve baskı, iş hayatımızın eve taşınması psikolojik açıdan bizi oldukça zorluyor. Hijyen artık hiç olmadığı kadar kaygılarımız arasında yer almaya başladı. Bu kaygıdan dolayı yaşam alanlarımızı her zamankinden daha fazla temiz tutmayı önemsiyoruz. Böyle bir dönemde, teknolojinin bize ne kadar yardımcı olacağını bir kez daha deneyimlemiş olduk.

Robotik Elektrikli Süpürgeler ve Paspaslar

Bir kaç yıl önce iRobot ile robotik elektrikli süpürgeleri tanımıştık. Ancak yüksek fiyat, göreceli olarak temizlikte başarısızlığı, fazla tozlu ortamları tekrar sizin silmek zorunda kalmanız bu girişimin başarısız bir girişim olmasına neden oldu. Ancak bu günlerde robotik süpürgeler tekrar revaçta. Xiaomi Mi Robot Vakum Paspas tam da hijyen kaygılarımızın ve temizlik ihtiyacımızın en üst noktada olduğu günlerde karşımıza çıktı.

Xiaomi Mi Vacuum Mop Pro Robot Süpürge ve Paspas Nasıl, Başarılı mı?

Xiaomi Mi Vacuum Mop Pro gerçekten yapması gereken temizliğin büyük bir çoğunluğunu yapıyor. Bu robot gerçekten farklı cihaz ve araçlarla yaptığınız süpürme ve paspaslama işlerinin yerini alabilir.

Xiaomi Mi Robot Vakum Mop-P nedir ve kutusunda ne var?

Mi Robot Vakumlu Mop Pro’nun oldukça büyük bir paketi var ve bu paketin büyük çoğunluğunu robotun kendisi işgal etmektedir. Çok uzun olmayan disk şekliyle kanepelerin, koltukların ve masaların altında yeterince kolaylıkla hareket edebilir, ancak biraz geniş bir robot olduğu için her boşluktan geçemeyebilir. Ayrıca robotumuz biraz ağır ama paspas yaptığınız düşünürseniz bu ağırlık olmalı. Üstünde bağlantı parçaları için bir kapak mevcut, güç için bir düğme ve şarj istasyonuna geri göndermek için başka bir düğme daha. Bir de küçük bir hoparlörü var ve cihaz ne yaptığını belirtmek için sesli komutlar kullanıyor, başlatma, tamamlama ve şarj etme anonsları ve bağlantı parçalarını çıkarmak ve temizlemek için hatırlatıcı sistemler kullanılıyor.

İki vakum bölmesi var. Biri sadece vakum yapmak için, diğeri ise vakumlama ve paspaslamak için bir su haznesine sahiptir. Rulo fırça, kutudan çıkar çıkmaz cihaza önceden takılmıştır, ancak çıkarılabilir; Temizlemek için birkaç günde bir çıkarmanız gerekir ve yerine kolayca oturur. Kutuda iki süpürme fırçası ile birlikte bir paspas bağlantısı ve iki paspas yastığı bulunur. Mi Robot Vakumlu Mop P’ye bu fırçalardan yalnızca birinin sabitlenmesi gerekir; diğeri, ilk fırça aşındığında kullanılacak bir yedek.

Şarj istasyonu da kutunun içerisinde bulunmaktadır. Bu, bir elektrik prizine takılır ve Mi Robot Vakum-Mop P’nin kullanılmadığında park edebileceği ve şarj edebileceği uygun bir yerde zemine yerleştirilir. Cihazın arkasındaki temas noktaları, şarj cihazındaki noktalara temas eder. Cihaz, siz hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan gerektiğinde kenetlenebilir ve kendini şarj edebilir.

Kapağın altında, kendi küçük alanında, fırça ve bıçağın birleşimi olan bir alet vardır. Fırça, filtreleri ve bölmeleri temizlemek için kullanılabilirken, saç ve ip gibi şeyleri silindirden kesmeniz gerektiğinde bıçak kullanışlı olacaktır. Sık sık bu işlemi yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz ve Xiaomi’nin bu aracı Mi Robot Vakum-Mop P’ye dahil etmesi çok düşünceli bir yaklaşım.

Xiaomi Mi Robot Aynı Anda Hem Süpürür Hem de Paspaslar

Xiaomi robot süpürgenin rakiplerinden en temel farkı hem süpürmesi hem de aynı anda paspaslaması. Çünkü bir çok rakip robot süpürge bu işlevlerden sadece bir tanesini sunmaktadır. Cihazın ön tarafındaki dönen fırça, tozu ve kiri vakum alanına iter, burada büyük bir rulo fırça onu yakalayarak vakum bölmesine çeker. İki su çıkışı zemine su damlatır ve daha sonra bir kumaş paspas temiz bir paspas işi için bu suyu yayar ve paspaslama işlem için hazırlar.

Robotun bu işlemleri yaparken oldukca verimli bir süreç geçirir. Ancak cihazın şeklinden dolayı heryer tam olarak erişmediğini söyleyebiliriz. Köşelerde, mobilyaların kenarlarında etkili bir şekilde temizleme yapamıyor. Ayrıca suyun içersinde katkı maddleri koymanız da önerilmiyor. Bu durumlardan dolayı bir kaç günde bir süpürme paspaslama yapmanız gerekebilir.

Cihazı kullanırken dilerseniz süpürmeyi kapatabilir ve sadece paspaslama ya da paspaslamayı kapatıp sadece süpürme işlemini başlatabilirsiniz. Toz alanının daha küçük olması nedeniyle kombinasyon bölmesinin daha sık temizlenmesi gerekecek ve her ev temizliğinden önce su seviyesinin muhtemeldir ki tamamlanması gerekecektir. Çok çok geniş bir eve sahipseniz, temizliğin ortasında doldurmanız bile su doldurmanız gerekebilir. Tabi türkiye standartlarını düşündüğümüzde gayet yeterli.

Xiaomi Robot Süpürgeyi evinizin şemasını işlemeniz mümkün, daha doğrusu robot süpürgeye bir dış sınır hattı oluşturuyorsunuz. Böylece her bi odayı ve alanı ayrı ayrı sistemine işliyorsunuz. Farklı alanları tanımlayıp temizlemesini sağlamak için biraz takibiniz ve müdahaleniz gerekebilir. Bu takibi uygulama üzerinden yapabilirsiniz ve fiziksel müdahaleniz gerekebilir. Ancak tek bir alanda oldukça başaralı ve hiç bir müdahale ve takip ihtiyaç dumuyor.

Günlük biriken toz ve kirleri temizlemenin yanı sıra kağıt parçaları ve yiyecek kırıntıları gibi temizlenmesi gereken kirleri de temizlemek için robotu kullanabilirsiniz. Bölümlere ayrılmış alanları temizlemek için programlayabilir veya evin özel bir noktasını temizlemesi için uygulama üzerinden manuel yönetebilirsiniz.

Cihazın, Lazer algılama sistemi ile evin içerisinde hareket etmesi kolaylaşır. Düşme, merdivenlerden yuvarlanma, engellere takılma gibi sorunlar lazer algılama sistemi (LDS) ile ortadan kalkıyor. Bu sisteme rağmen zaman zaman masa bacaklarına, sandalyelere, kapılar çarpabiliyor. Ancak esnek ve darbeyi emen tamponlar sayesinde bu çarpmalardan hasarsız ve zarar görmeden korunabiliyor. Ancak süpürgemiz kırılmaya müsait devrilebilecek cisimlere çarptığında onlara zarar verebilir, bu durum dikkat edilmesi gereken bir nokta.

Robotumuz hafif yükseklikleri aşabilir. Halı kenarları, zemindeki engeller, parke eklem yerleri, parke birleşme yerleri gibi engelleri rahatlıkla tırmanabilir ve aşabilir. Halılar çok çok kalın olmadığı sürece robotumuzu çok fazla rahatsız etmiyor. Halı ve kilim üzerinde etkili bir süpürme yeteneği var, ama en iyi sonucu sert zeminlerde alabilirsiniz. Sert zeminlerde oldukça başarılı.

Xiaomi Mi Robot Süpürge Ne Kadar Seç Çıkartıyor? Xiaomi Mi Robot Süpürge Gürültülü mü Çalışır?

Mi Robot Vakumlu Paspas P, herhangi bir elektrikli süpürgeden beklendiği gibi oldukça gürültülü ve ses oldukça can sıkıcı olabilir. Daha sessiz hale getirmek için bir mod var, ancak bu, elektrikli süpürgenin gücünü toz ve kirleri yakalamada o kadar etkili olmayacak kadar azaltır. Standart mod fena değil gayet iyi çalışıyor, Orta ve Turbo modları özellikle yapılması gereken bazı zorlu temizlik olduğunda kullanışlı oldu. Su akışı da benzer şekilde ayarlanabilir, ancak Standart modları kullanmanın her iki durumda da en mantıklısı olabilir.

İnceleme Sonucunda Xiaomi Mi Robot Süpürge Alınabilir mi?

Evinizi temiz tutmak için işininiz son derece kolaylaştırabilir Xiaomi Mi Robot Vakum Mop. Cihaz tamamen tüm temizliği üzerine alacak kadar yetenekli değil ama evinizi süpürme temizleme sıklığınızı azaltacaktır. Cihaz, temel temizlik için gayet uygun ve bunun yanı sıra ev içerisindeki acil temizlik durumlarında son derece başarılı olabilir ve ihtiyacınızı karşılayabilir. Bununla birlikte, bağlantı parçalarının temiz tutulması ve suyun tamamlanması da dahil olmak üzere sizden biraz dikkat gerektiriyor.

Artıları:

  • Etkili, çok amaçlı temizlik
  • Pil ömrü kayet iyi (kendini kedine şarj istasyonuna dönüyor, ekstra bir takip gerektirmiyor)
  • Mobil uygulaması son derece başarılı
  • Nevigasyon sistemi oldukça başarılı
  • Lazar algılama sistemi başarılı

Eksileri:

  • Bakıma ve düzenli temizliğe ihtiyacı var
  • Kenarlara ve dar boşluklara şeklinden dolayı ulaşamıyor
  • Daha önce yaptığınız temizlik sürecinin tamamen yerini almaya yeterli değil.
  • Turbo modda gürültü rahatsız edici olabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz