Ana Sayfa Apple Apple’ın Kullanıcı Deneyimi Devamlılığındaki Önemli Adımı”MacOS Big Sur”

Apple’ın Kullanıcı Deneyimi Devamlılığındaki Önemli Adımı”MacOS Big Sur”

314
0

Apple, Daha önce geleneksel One More Thing etkinliğinde Mac cihazlar  için geliştirdiği ARM tabanlı Apple M1 işlemcisini tanıtmıştı. Tabiki beklenen gelişme ise bu işlemciyle uyumlu çalışan bir MacOs Sürümüydü.Apple M1 işlemci ile uyumlu olan macOS Big Sur sürümü yayınlandı.

Karşınızda MacOs Big Sur

Bildiğiniz gibi Apple uzun bir süredir işletim sistemlerini ücretsiz olarak yayınlıyor. Aynı şekilde son Mac OS Sürümü olan Big sur ücretsiz bir güncelleme olarak piyasaya sürüldü. İşletimi sistemini kurduğunuzda uzun yıllardan bu yana ilk kez bu kadar farklı bir tasarımı göreceksiniz.  iPad, iPhone ve masaüstü bir Mac cihaz artık aynı çekirdek sistemine sahip olacak. Big Sur’da bu sürecin önemli bir adımı.

ARM Tabanlı M1 İşlemci

Mac yazılımları için yepyeni bir dönemin başladığını görüyoruz. Apple, kullanıcılarında bir travma oluşturmadan yıllar içerisinde yavaş yavaş hem masaüstü hem mobil işletim sistemlerini harmanlamak için küçük adımlar attı. Big Sur ile her iki sistemin birleştirilmesi adına önemli bir adım atılmış oldu.

2004’ten beri kullanılan geleneksel Intel Mac‘leri ve bu hafta piyasaya sürülen ve şirketin iPhone’larda kullanılan A14 çipine benzer ARM tabanlı M1 işlemcilerinde çalışan yepyeni Apple Silicon Mac’leri kullanan ilk macOS olacak. ve iPad’ler.

Yaklaşık 2004 yılından bu yana intel işlemleri kullanan apple Mac cihazları, şirketin iPhone’larda kullanılan A14 çipine benzer ARM tabanlı işlemlemcilerde çalışabilen yeni apple silicon Mac’ler kullanan ilk işletim sistemleri olacak. 

Big Sure Neye Benziyor?

Daha cüretkar renkler, daha fazla şeffaf öğeler yanı sıra kullanılan ikonlar tamamen iPhone ile birebir yanı. Aslında ilk baktığınızda büyük bir iPhone veya iPad ekranı görüyor gibisiniz. Bu da Apple tarafından istenen şey aslında. Herhangi bir cihaz kullandığınızda farklı bir Apple cihazına aşina olduğunuz anlamına gelir.

Big sur aslında bir iPad gibi. Yarım kare ya da yarım daire olan program simgeleri bile iPhone simgeleriyle birebir aynı halde. Kendine özgü karakteri olan MacOs’a alışmış olanlar için iPad görüntüsü veya iPhone görüntüsü rahatsız edici olabilir. Açıkçası beni de rahatsız etmedi değil. MacOs eski simgelerini tercih ederim. 

MacOs açık ve kapalı iki görüntü modu içerir ve bu aslında iPhone ile birebir aynı renklerdedir. Görünümleri iPhone’dan devralır. Uygulamalar ayrıca, iPadOS 14’tekilere benzeyen daha fazla simge ağırlıklı araç çubukları ve tam yükseklikte yan çubuklarla daha temiz görünür.

MacOs önceki sürümleriyle karşılaştırıldığında çok daha fazla renkli e iOS uygulamalarının yeni Apple Silicon Mac’lerde Mac uygulamalarıyla birlikte çalışması ve rastgele eklentiler yerine sistemin bir parçası gibi görünmesi için kapıyı açık bırakıyor. Ancak tüm bu tasarım değişikliklerin dışında kullanımı incelediğimizde aslında önceki macOs’lardan farklı çalışan ve öğrenilmesi gereken bir durum çok fazla yok. Bir önceki sürümü kullananlar için Big Sur çok tanıdık gelecektir.  Bu durum iPad’lerin Mac’i devralması için henüz o düzeyde bir radikal değişiklik olmadığı anlamına gelmektedir.

Yeni Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi, hızlı ayarlar ve geçişlerin bir koleksiyonunu ortaya çıkarmak için menü çubuğundan aşağı açılır. Phone ve iPad’den birebir devralınan Kontrol Merkezi, ekran parlaklığı. ses seviyesi, Bluetooth vb., wifi  vb sık kullanılan şeyleri hızla değiştirmek için bir ayarlar bölümüdür.   Menü çubuğunda önemli bir değişiklik ise fazla güç harcayan uygulamaların gösterilmesi

Tamamen Yenilenen Bildirim Merkezi

Bildirim merkezi de güncellenen bir alan ve yerinde bir karar. Yine iOS benzeri kutucuklara ve tasarıma sahip. Gruplandırılabilir ve genişletilebilir ve ayrıca iOS 14 ile başlatılan yeni birleşik widget’ları sunarlar. Yeni iOs witgetları bir çok gelenekesel widgetların yerini aldılar.

Mesajlar ve Haritalar

Mac için Mesajlar(Messages on the Mac) uygulamasında grup sohbetlerini yönetme, mesajları üstte tutma ve gelişmiş arama seçeneği sayesinde kullanım deneyimi büyük oranda artırıldı. Apple ekosisteminin gelişmiş ve sorunsuz olması sayesinde kullanıcıların iPhone, iPad ve Apple Watch üzerinden aldığı bildirimler anlık olarak Mac için Mesajlar uygulamasında da görülebilir. Kullanıcıların Mac cihazında Memoji oluşturmasına olanak sağlayan yeni özellik sayesinde mesajlaşmalar daha eğlenceli hale gelecek.

Mesajlar uygulaması artık entegre gif arama ve yeni grup mesajlaşma özelliklerine sahiptir. 

Mac’teki Mesajlar uygulaması nihayet mobil ve iPad’deki sürümle aynı seviyeye getirildi. Apple’ın iMessage sisteminin kullanıcıları artık tüm yeni efektler, emoji, sabit mesajlar, WhatsApp benzeri @ -bahsetmeler ve Slack benzeri satır içi yanıtlar dahil olmak üzere yeni grup mesajlaşma özelliklerini ve ayrıca daha kolay gif mesajlaşmasını alıyor.

Apple Maps ayrıca rota planlama, mağaza bulma ve sokakları uzaktan keşfetmek için geliştirilmiş bir 3B görünüm için daha tam özellikli hale getiren iPad sürümüyle uyumlu hale getirildi.

Çok Daha Hızlı Tarayıcı Safari

Safari ayrıca oldukça büyük bir revizyondan geçirildi.  Safari varsayılan olarak sekmelerde faviconları kazanır ve imlecinizle bir sekmenin üzerine geldiğinizde sitenin küçük bir önizlemesini açar.   Yer imleri, Siri önerileri, okuma listesi, cihazlar arasında sekmeleri senkronize eden iCloud sekmeleri ve yeni gizlilik raporu gibi özelliklerle başlangıç ​​sayfasını özelleştirmek için de birçok yeni seçenek var.  Bir çoğumuz Chrome tarayıcıyı sıkça kullanıyoruz. Özellike güçlü Google servisleri bizi bu tarayıcıya ister istemez yönlendiriyor.  Ancak yeni Safari Sık ziyaret edilen siteleri Chrome’dan yüzde 50 daha hızlı yüklüyor, JavaScript dosyalarını neredeyse 1.5 kat daha hızlı çalıştırabiliyor olması ile öne çıkıyor.

Reklam Yönetimi

Ancak en büyük iki değişiklik, herhangi bir web sitesindeki tüm izleyicileri ve son 30 gün içinde web’deki hareketlerinizi kaçının izlediğini gösteren Chrome tarzı uzantıların eklenmesi ve yukarıda belirtilen gizlilik raporudur.  

Uzantılar Chrome’dan alışkın olduğumuz önemli özelliklerden birisidir. Son olarak, Apple’ın yeni çeviri hizmeti, yedi dili destekleyen ve Google’ın Chrome’daki çeviri özelliklerine benzer şekilde çalışan Safari’nin bir parçasıdır.

İnceleme Sonucu ve İlk Fikirler

iPhone ve iPad kullanıp iOS ile aranızda sorunlar varsa çok net bir şekilde bu sorunlarını artık MacOs için de geçerli. Ancak eğer Apple mobil iOs ekosistemi sizin için vazgeçilmezse tebrikler! Artık ekosistem genişledi ve MacOS bu ekosistem içerisinde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz