Ana Sayfa Manşet Anchor.FM İle Podcast Yayıncılığı

Anchor.FM İle Podcast Yayıncılığı

1205
0

Podcast her geçen gün biraz daha hızlanan yaşantımızda artık önemli bilgi ve eğlence kaynaklarından birisi.Hızlı iş yaşamı, yoğun kent hayatı ve öğrenilmesi gereken bilgi yığını. İşte tam da bu noktada imdadımıza podcastler yetişiyor. Bir çoğumuz bu podcastleri kullanıyoruz, tüketiyoruz ve erişebiliyoruz. Peki podcast nedir? Podcast nasıl üretilir? Podcast Nasıl Yayınlanır? Spotify’da posdcast yayınlama? iTunes’a podcast yükleme nasıl yapılır? işte bu yazının sonunda başarabileceklerini bu soruların cevapları olacak.

PodCast Nedir?

ABD’de yaklaşık 20 yıllık bir geçmişe sahip. Ülkemizde ise son yıllarda trend haline geldi. Podcast ismi iPod ve Broadcast sözcüklerinin birleşiminden oluşmaktadır. Aslında podcast bir ses kaydıdır. Hepimizin bildiğini bir mp3 dosya veya yav veya başka bir formattaki ses kaydıdır. Ancak podcast dosyalarını stream edilmesi, indirilmeden feed edilerek dinlenmesi yöntemiyle tüketilmesinden dolayı podcast ismini almaktadır. Spotify, Apple iTunes, Google Podcast gibi çok yaygın kullanılan teknoloji devlerine ait podcast platformları mevcuttur. Podcastler bir müzik olabilir, bir konuşma, sohbet, seminer veya eğlenceli bir ses kaydı olabilir.

Podcast Kaydetmek İçin Neye İhtiyacım Var?

Herhangi bir ses kaydedici olması en asgari podcast için yeterli. Ancak iyi bir podcast yayıncısı olmak istiyorsanız dinlemesi rahat ve belirli ritüelleri olan, jenerik ile başlayıp biten zengin ve kaliteli bir içerik için ses montaj uygulamaları, kaliteli mikrofon gibi araçlar sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin filmora, garageband sizin için yeterli olacaktır ve harika profesyonel içerikler oluşturmanızı sağlayacaktır. Ayrıca eğer güzel podcast kapakları oluşturmak isterseniz bir görsel işleme programın (photoshop vb.) ihtiyacınız olacaktır.

PodCast Nasıl Yayınlanır? İlk Podcastimi nasıl yayınlarım?

Podcast yayınlamak için bir çok platform mevcut. Size en kolay ve kullanıcı dostu uygulamalardan birisi olan https://anchor.fm platformunu tavsiye edebiliriz. anchor.fm tamamen ücretsiz bir platform. Burada açacağınız bir hesap ile hemen podcast dosyalarınızı yükleyebilirsiniz. Ama tabiki amacımız yaygın kullanılan Spotify, apple, Google gibi platformlara podcastlarimizin yayınlanması. Tüm bu işlemleri Anchor.fm sizin için yapacaktır. Spotify, apple ve Google podcast platformlarında açacağınız hesaplarınızı Anchor.fm sayfanıza eklediğinizde yüklediğiniz podcastler kısa bir süre sonra bu platformlarda otomatik yayınlanacaktır. Apple yaklaşık 1 hafta gibi bir süre inceledikten sonra podcastlerinizi aktif hale getiriyor.

Podcast yayıncılığı sandığınız kadar karmaşık olmak zorunda değil. Anchor ile podcast yapmak gerçekten çok kolay.

Neden bir podcast başlatmalı?

  • Anlatacak bir hikayeniz var ve ses, bunu anlatmanın iyi bir yoluysa
  • Dinleyiciler, dinledikleri podcast’lere ve üzerlerindeki kişilere kendilerini bağlı hissederler ve takip etmeye başlarlar.
  • Podcastinizi dinleyenlerin olumlu yorumlarını duymak gerçekten eğlenceli ve tatmin edici bir durum.

İlk Podcast’e Başlarken

Bir podcast başlattığınızda sormanız gereken bir soru var: şovunuz ne hakkında? Seçtiğiniz konuda mutlaka uzman olmanıza gerek yok. Ama gerçekten ilgilendiğiniz ve hakkında konuşmaktan hoşlandığınız bir şey olmalı.

Şovunuzu nasıl biçimlendireceğinizi düşünün. Ortak olarak barındırılacak mı? Konuklarla röportaj yapacak mısınız? Belki çevrenizden sesler toplarsınız veya dinleyicilerden soru alırsınız. Şovunuz için doğru formatı bulmak, hikayenizi anlatmanın en iyi yolunu bulmaktır. Sonsuza kadar aynı formatı taahhüt etmeyeceğinizi unutmayın, ancak başlamak için bir tanesine karar vermek, birçok tahminde bulunmayı ortadan kaldırabilir ve podcast’inizi devam ettirmeye odaklanmanıza izin verebilir.

Muhtemelen podcast yapmanın da daha popüler hale geldiğini fark etmişsinizdir. Eskiden pahalı bir mikrofona, derin teknik bilgiye ve çok zamana ihtiyacınız vardı. Artık herkesin cebinde harika bir mikrofonu olduğuna göre, herkes her yerden ilgi çekici sesler yaratabilir.

İlk olarak bir google hesabıyla veya farklı bir hesapla oturum başlatırsınız veya yeni bir üyelik açarsınız. Anchor hesabınızı açtığınızda New Episode düğmesiyle ilk episodunuzu başlatabilirsiniz.

İlk Podcastimizi Kaydetmek

Podcast’iniz, bazı sesler eklediğiniz anda insanların Anchor’da dinlemesi için otomatik olarak hazır hale gelir. Ancak muhtemelen Apple Podcasts (iTunes), Google Play Müzik, Overcast, Pocket Casts, Spotify ve daha fazlası gibi diğer podcast platformlarında da kullanılabilir hale getirmek isteyeceksiniz.

Anchor ile tek yapmanız gereken “Podcast’imi her yere dağıt” yazan düğmeyi seçmek. Podcast’inizi otomatik olarak Apple Podcasts, Google Play Music, Overcast ve Pocket Casts’a göndereceğiz. Bu kadar! Bu yerlerin her birinde kullanıma sunulduğunda sizi bilgilendireceğiz; bu işlem genellikle 24-48 saat sürer.

Temel bilgilerinizi almanın en iyi yolu, kaydetmeye başlamak, yaptığınız şeyi dinlemek ve oradan devam etmektir. Anchor tüm teknik zorlukları ortadan kaldırır, bu nedenle tek engel ne söylemek istediğinizi bulmak olacaktır!

  • İOS veya Android için ücretsiz Anchor mobil uygulamasını indirin ve bir hesap oluşturun.
  • Bölümünüze biraz ses eklemek için herhangi bir araca dokunun.
  • Bir başlık ekleyin ve bölümü podcast’inizde yayınlayın.
  • Bölümünüzü bitirmek için segmentler eklemeye devam edin. İşin bittiğinde, ona bir isim ver ve dünyayla paylaş!

Zaten ilk bölümünüze dönüştürmek istediğiniz bir sesiniz varsa, bunu da yapabilirsiniz – sadece oturum açın ve dosyalarınızı anchor.fm’de yükleyin .

Podcastinizde İnsanlarla Konuşma

Sohbetler podcast’inizi canlandırabilir ve dinleyicinize harika bir tartışmaya katılma şansı verebilir. Anchor, bu buluşmaların gerçekleşmesini kolaylaştırır.

Dünyanın her yerinden telefonlarında birlikte kayıt yapabilen 10 kişiye kadar bağlantı kurmak için Arkadaşlarla Kaydet özelliğimizi kullanabilirsiniz. (Ücretsiz)

Eğer konuşacak yeni birini bulmak istiyorsanız, Anchor Cohosts’ta bir konuya dokunun ve sizi aynı şey hakkında konuşmaya hazır olan başka biriyle eşleştirelim. Kayıt bittiğinde, her biriniz sohbeti kendi podcast’lerinize ekleyebilirsiniz.

Podcast’inizi dağıtma

Anchor ile podcast’inizi her yere dağıtmayı seçerseniz, podcast’inizi Apple Podcasts, Overcast, Pocket Casts, Spotify ve daha fazlası gibi diğer podcast platformlarına otomatik olarak gönderilecektir. Bu kadar! Her platformda kullanıma sunulduğunda sizi anchor bilgilendirecektir; bu işlem genellikle 24-48 saat sürer.

Sürekli olarak daha fazla podcast platformu için destek ekleniyor. Şimdilik, podcast’inizi otomatik olarak dağıtılmayan ek platformlarda da kullanılabilir hale getirmek istiyorsanız, ayarlarınızda bulabileceğiniz RSS beslemesini kullanarak podcast’inizi istediğiniz yere kolayca gönderebilirsiniz.

Podcast’inizi yalnızca bir kez dağıtmanız gerekecek. Kurulumdan sonra, gelecekteki bölümlerinizi tek bir dokunuşla tüm platformlara senkronize edebileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz