Ana Sayfa Eğitim Oyunlaştırma (Gamification) Artık Her Yerde

Oyunlaştırma (Gamification) Artık Her Yerde

336
0

İnsanoğlu karmaşık bir mekanizmaya sahiptir. Tarih boyunca birçok disiplin bu karmaşık mekanizmayı ya da bu mekanizmanın sonuçlarını anlamak için çaba göstermiştir. Ve yine bu karmaşık yapıyı oluşturan duyguları anlamak ve yönetmekte apayarı bir çaba gerektiriyor. Bu yazıda bahsedeceğimiz oyunlaştırma (gamification), aslında insanı anlamak, duygularını anlamak ve bu duyguları kullanarak belirli bir amaca yönlendirmek için oyun mekaniklerinin kullanılmasıdır. Oyunlaştırma Pazarlama, satış sektörlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Belki de bu kadar popüler olması ve üzerine bir çok kitap ve yazı yazılmasının nedeni de bu sektörlerde agresif bir şekilde kullanılması ve çok etkili sonuçlar vermiş olması.

Gamification – Oyunlaştırma Nedir Ne Değildir? 

Oyunlaştırma son yıllarda oldukça popüler olan ve biraz teknoloji ile ilginiz varsa eğer mutlaka kulağınıza bir yerlerden çalınmış bir kavram. İngilizce Gamification olarak ifade edilen kavram özellikle günlük hayatınızda kullandığınız bir çok mobil uygulamada karşınıza çıkmaktadır. Bu yazıyı okuduğunuzda şöyle bir geriye dönüp tekrar baktığınızda aslında farketmediğiniz ve maruz kaldığınız bir çok oyunlaştırma çalışmasını farkedeceksiniz.

Oyunlaştırma Ne Değildir?

Herşeyden önce oyunlaştırma oyun değildir. Ne demek istiyoruz? Oyunların bir çoğu sizin hoş vakit geçirmenizi sağlar. Temel amaç budur. Bu amaç doğrultusunda sizin hem eğlenmeniz hem de bıkmadan maksimum sürede o oyunu oynamanız amaçlanır. Hatta bununla yetinmeyerek sizin birilerine oyunu önermeniz, davet etmeniz amaçlanır. Oyundan bıkmadan yarın, bir sonraki hafta, bir sonraki ay ve yıllar boyunca bu oyun oynamanız hedeflenir. Bu hedeflere ulaşılır veya ulaşılmaz ama bu hedefler doğrultusunda çeşitli teknikler, mekanizmalar kullanılır.

Oyunlaştırma Nedir?

Buraya kadar anlattığımız oyunların içerisindeki mekanizmalar ve teknikler. Şimdi bu teknikleri ve mekanizmaları alıp başka bir amaç uğruna kullandığımız düşünelim. Örneğin eğlence amaçlı değilde öğrenme amacıyla bu mekanizmaları kullandığınızı düşünün. Öğrencilerin her gün düzn eli ödev yapmalarını sağlamak, bıkmadan bir sonraki ay, bir sonraki yıl da bu şekilde devam etmesi için kullandığımız varsayalım. Yine bu mekanizmaları eğlence amaçlı oyunlardan çıkartalım ve iş yerindeki satış personelinin verimini artırmak için kullandığımızı düşünelim veya bir kahve dükkanınız var ve o kahve dükkanına belirli aralıklarla müşterilerinizin uğraması ve kahve içmesini sağlamak için bu teknikleri kullandığınızı düşünelim. Yan daki kahve dükkanı ile aynı kahveyi yapıyorsunuz, veya sizin kahveniz daha iyi ama her müşteri bunu fark etmiyor. Tüm müşterilerin kahve veya indirim dışında farklı bir motivasyonla sizi seçtiklerini düşünün. İşte bu örneklerin tümü oyunlaştırmanın ne olduğunu açıklayıcı örnekler.

Oyunlaştırma Örnekleri

Günlük hayatınızda bir çoğunuz yemek siparişi veya alışveriş yaptığınız  bası sipariş uygulamalarını kullanıyorsunuz. Eğer siz de benim gibi sadık bir Yemek Sepeti kullanıcısıysanız sizin de aldığınız rozetler, puanlar ve ünvanlar vardır. Evet  ben bu pandemi döneminde oldukça fazla puan topladım. Bu puanlar, ünvanlar ve rozetler aslına bakarsanız oyunlaştırmanın en temel bileşenleri diyebiliriz. İsterseniz bir yemek sipariş sürecindeki oyunlaştırmayı detaylı analiz edelim.

Oyun Başladı “Üyelik”

Evet oyun aslında üyeliğinizle başlıyor ve ilk üyeliğiniz size bazı indirimler ve anında puan kazandırıyor. Üye olmanız sonucunda aldığınız bu ödüller sizi anında oyunun bir parçası yapıyor ve sonraki adımlarla kazandıklarınızın da habercisi oluyor. Kazandıklarınızı bir sonraki siparişinizde kullanabilirsiniz. Birinci amaç bir sonraki sipariş için sizi motive etmek

Oyuna Devam “İlk Sipariş ve Sonraki Sipariş”

Evet ilk siparişinizi kazandığınız indirimlerle verdiniz. Bir sonraki siparişinizi vererek ilk rozetinizi kazandınız. Liderlik tablosunda yerinizi aldınız. 

Oyun Büyüyor “Siparişini Değerlendir”

Verilen siparişler sonrası alınan hizmetin değerlendirilmesi sistemin bütününün sürdürülebilir olması için son derece önemli. Geri bildirim almak ve sistemdeki bileşenleri yeniden gözden geçirmek ve yapılacak iyileştirmeleri ve yatırımları bu doğrultuda yapmak için hizmetin değerlendirilmesi son derece önemli. Bir müşteri hizmeti aldı, parasını ödedi ve eğer aldı ve süreç burada tamamlandı. Eğer müşteriyi değerlendirme formuna yönlendirecek bir oyunlaştırma öğesi yoksa çok fazla değerlendirme alınamayacağı muhtemeldir. Ancak yaptığınız yorumlarla yeniden puanlar, rozetler kazandığınızda değerlendirme yapmak hem sizin için de anlamlı hale gelmiş olacaktır.

Buradaki örneğe bakarak daha teknik bir bakışla oyunlaştırmayı incelersek aşağıdaki üç katmanı görebiliriz.

Oyunlaştırma Mekanizmaları
Oyun içerisinde meydan okuma, şans faktörü, iş birliği yapma, geri bildirimler vermek, ödüller, alışveriş,  sıra ve kazanma durumu. Yukarıdaki örnekte bu mekanizmaların çoğunu görebildik. Verilen yemek siparişlerinde sramızı gördük, ödüller kazandık, alışveriş yaptık ve çeşitli somut ödüller kazandık.
Oyunlaştırma Dinamikleri
Oyunlar içerisinde çeşitli kısıtlamalar uygulanması, örneğin; 3 kere kaybettiğinizde oyuna 20 dk. sonra devam edebiliyor olmanız, eğer hemen devam etmek isterseniz para ödemeniz. Burada para iki farklı amaç mevcut. Öncelikle oyuncuyu çeşitli kısıtlamalar ile karşı karşıya bırakıp ücretli paketlere yönlendirmek ve oyuncuya belirli kaybetmeler sonunda  yılmaması ve bıkmaması için küçük aralar verdirip tekrar sakin ve odaklı bir şekilde oyundaki sürekliliğini sağlamak.İlerlemeyi görmek hemen hemen tüm oyunlar içerisindeki denk geldiğiniz bir durumdur. Oyuncuya defalarca aynı şeyi yaptırmak yerine oyuncunun ilerlemesini görmesi oyun bağlılığını artıracaktır.
Oyunlaştırma Bileşenleri
Çeşitli kazanımlar, avatarlar, mücadelenin zorlaşması ve zaman zaman kolaylaşması, hediye vermek, puanlar, sanal hediyeler, liderlik tablosu

Eğitimde Oyunlaştırma

Günümüzde birçok eğitim yazılımı, içerik kadar bu içeriğin oyunlaştırmayla verilmesi ve yapay zeka ile desteklenmesini son derece önemsemektedir.

Bir çok eğitim uygulamasında rozetler, puanlama sistemleri şans faktörünü görebilirsiniz. Oyunlaştırma eğitimde kullanıldığında tıpkı verdiğimiz diğer sektördeki örneklerde olduğu gibi öğrencinin motivasyonu artmakta ve verilen görevleri yerine getirmektedir.

Öğretmenlerin sınıf ortamında kullanabilecekleri web 2.0 araçlarının bir çoğu da oyunlaştırma öğelerini içermektedirler. Birçoğu lider tablosu, sıralama, şans faktörünü içermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz