Ana Sayfa Eğitim Öğretmenler için Eğitimde Web 2.0 Teknolojisi

Öğretmenler için Eğitimde Web 2.0 Teknolojisi

687
0

Her zaman için teknolojinin eğitim süreçlerine dahil edilmesi hem öğrencilerin öğrenmelerini destekler hem de öğretmenlerin harcadıkları eforu azaltarak daha verimli bir ders planlaması yapmalarını sağlar.

Özellikle pandemi dönemiyle beraber web 2.0 araçlar öğretmenlerin imdadına yetişti. Sınıf ortamında teknolojik cihazlar arttıkça öğretmenlerde öğrencilerini bu cihazlarla bir araya getirmek ve derslerini desteklemek için web 2.0 araçlarını sıkça kullanmaya başladılar.

Web 2.0 Araçları Nedir?

Web 2.0 araçları temel olarak dinamik ve interaktif intern sayfalarıdır.  Web 2.0 öncesinde hazırlanan bir siteyi pasif konumda tüketen kullanıcılardık. Artık bu internet sitelerini kullanarak biz de içerik üretebiliyoruz, ve ürettiğimiz içerikleri başka kullanıclar tükebiliyoru. Sosyal medya araçları, bulut teknolojileri bu durum için önemli örnekler.

Web 2.0 araçlarını kısaca tanımlamak gerekirse çevrim içi araçlar olarak tanımlayabiliriz.

Web 2.0 Araçlarının Eğitime Ne Gibi Katkıları Var?

Öğretmenlerimi artık çok basit yöntemlerle, sürükle bırak araçlarla rahatlıkla kendi içeriklerini üretebilir haldeler. Sınavlarını, alıştırmalarını bireysel veya grup çalışmalarını veya öğrencielre sorumluluk dağıtma gibi işlemlerini bu tür araçlarla hiç bir teknik destek almadan rahatlıkla yapabillmektedirler.

Eğitim İçin Web 2.0 Araçları

Öğretmenler web 2.0 araçlarını kullanarak müfredat içeriğini öğretmek, verilerini depolamak, video oluşturmak ve videoları düzenlemek, fotoğraf düzenlemek gibi normalde profesyonel teknik bilgi gerektiren işlemleri rahatlıklar yapabilirler. Bu araçlar genelde ücretsiz ya da eğitim kurumları için özel fiyatlarla erişilebilirler. Bazan da belirli limitlerle öğretmenler bu araçları kullanabilirler.

Bu araçları kullanarak bir çok uzun ve zahmetli ölçme ve değerlendirme süreci de kısalır. Aynı zamanda öğrenciler de bu araçları kullanırken genelde eğlenirler. Oyunlaştırma bu araçların bir çoğunda kullanılan tekniklerdendir.

Bu araçları öğrenmek genelde kolaydır, teknik bilgisi olmayan herhangi birisi de kısa sürede rahatlıkla kullanabilir.

Bu tanımlama ve genel bilgilendirmeden sonra eğitim için kullanılabilecek önemli web 2.0 araçlarını tanıyabiliriz. Sınıfta veya sınıf dışında sizi destekleyecek 10 web 2.0 aracı:

Wordwall

Daha iyi dersleri daha hızlı oluşturmak için wordwall yanınızda. Eşleştirme, test, rastgele seçimler için çark, kutu açma, eşleşmeyi bul, grup sıralaması, rastgele kartlar, anagram, eksik sözcük, gameshow testi, kelime arama, labirent bulmaca, ve daha bir çok ders içerik türü hazırlayabilirsiniz. Ayrıca hazırlanmış bir çok genele açık içeriğe de doğrudan ulaşabilirsiniz.

Glogster

Kendi posterinizi yaparak yaratıcılığınızı öne çıkarabilirsiniz. Glog ismi verilen interaktif ders içeriklerinden oluşan posterler oluşturabileceğiniz bir uygulama. Gloglar etkileşimli ve çevrimiçi posterlerdir. Bu gloglar resim, grafik, video ve ses içerebilirler.

Kidblog

Öğrencileriniz kendilerine ait benzersiz bir blog oluşturabilirler. Öğrenciler bloglar üzerinde tartışmalar yapabilirler.  Benzer birçok blog sitesinden Kidblog’u ayrıan özelliği bütün bloglarda öğretmenin tam kontrol sahibi olmasıdır.

MentiMeter

Menti uygulaması tüm öğretmenlerin mutlaka kullanması gereken bir araçtır. Mentimeter.com adresinde oluşturulan menti slaytları ile gerçek zamanlı bir şekilde öğrencilerden veri toplayabilirsiniz. Öğretmen ve öğrenci için uygulaması son derece kolay ve eğlencelidir.

Linoit

Linoit aslında sanal bir mantar panodur ve öğrenciler bir çok dijital malzemeyi  açılan pano altına yerleştirebilirler. Bir paylaşım duvarı gibi düşünebilirsiniz.

Padlet

Padlet’te linoit benzeri bir uuygulamadır. Açılan padletlere öğrenciler video, ses, fotoğraf, resim, link gibi içerikleri paylaşabilirler.

LiveBinders

Livebinders,   ö eğitimcilerin, masamızdaki kağıtlarla yaptığımız şeyleri dijital bilgilerle yapabilmeleri için oluşturuldu – bir rafta 3 Halkalı bağlayıcılar gibi güzel kaplara düzenleyin. Bu çevrimiçi bağlayıcılarla belgelerinizi yükleyebilir ve bunları bağlantılarınızla düzgün ve düzenli bir şekilde kolayca birleştirebilirsiniz.

Storybird

Görsellerle kısa hikayeler oluşturmak için oldukça kolay ve eğlenceli bir uygulamadır. Öğrenciler istedikleri resimleri seçerleri, sürüklerler, fotoğrafları sürükleyebilir ve düzenleyerek kendi benzersiz hikayelerini oluşturabilirler.

Wordle

Öğretmenler ve öğrenciler, herhangi bir metnin içersindeki kelimelerle  kelime bulutları oluşturabilir. Metnin neyle ilgili olduğunun bir özetini görmek için öğrencilerden topladığınız metni veya hatta bir URL’yi girmeniz yeterlidir.

Voki

Voki aracıyla kendi karakterinizi tasarlayabilirsini. Tasarladığınız bu karaktere yükleyeceğiniz metni onun ağzından dinleyebilirsiniz. Farklı dil ve ses seçenekleri mevcut. 

Umuyoruz bu araçlar öğretmenlerimiz için faydalı olur ve derslerini daha etkileyici hale getirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz