Ana Sayfa Android Google Meet ile Uzaktan Çalışma ve Uzaktan Eğitim

Google Meet ile Uzaktan Çalışma ve Uzaktan Eğitim

397
0

Pandemi dönemiyle beraber hayatımıza bir çok yeni teknoloji girdi. En teknoloji özürlü olanlarımız bile artık bir çok yeni teknolojiye aşina oldu ve günlük hayatının bir parçası olarak kullanmaya başladı. Özellikle uzaktan çalışmak zorunda kalan beyaz yakalı çalışanlar bu dönemde yoğun bir şekilde konferans yazılımlarını kullanmaya başladılar. Pandemi döneminin belki de en çok etkilediği eğitim kurumları da ilke kez bu konferans yazılımlarıyla tanıştı ve kullanmaya başladı.

Herkesin hazırlıksız yakalandığı bu sürece konferans yazılımları da aynı şekilde hazırlıksız yakalandılar. Belki de bu alanın lideri konumunda olan Zoom aralarındaki en hazırlıklı üründü. Ancak Zoom’un da güvenlik sorunlarıyla başı belaya girdi. Google Meet, Microsoft Teams süreç içerisinde onlarca güncellemeyle ürünlerini pandemi şartlarında hızlı bir şekilde bu güncellemeleri yapmak zorunda kaldılar.

Bu süre içerisinde en göze çarpan ve merak uyandıran konferans yazılımı Google’ın henüz yeni bir uygulaması olan Google Meet oldu. Google Meet’in bir başka dikkat çeken tarafı tamamen tarayıcıda çalışan bir uygulama olmasıydı.

Google Meet, Pandemi Dönemi Boyunca Adeta Evrim Geçirdi

Pandemi henüz başlamamıştı, google hangout ikiye ayrılmış google chat ve google meet şeklinde Gsuite sahibi şirketlerin kullanabileceği iki ürün ortaya çıkmıştı. Bu iki ürün de henüz yolun başındaydı. Hatta Google Meet’in henüz ismi Hangout Meet şeklindeydi. Pandemi dönemiyle beraber özellikle Gsuite Education kullanan okullar başta olmak üzere google meet hatrı sayılır bir kullanıcı ile başbaşa kalmıştı.

Özellikle öğrenci hesaplarının hazır olması ve ücretsiz bir sistem olması nedeniyle okullar tarafından tercih edilmişti. Microsoft ile akredite olmuş okullar MS Teams veya Zoom tercih ediyordu. Özellikle amerikada bazı eyaletlerde Zoom’un yasaklanmasıyla beraber Google Meet daha da fazla kullanılmaya başlandı. Yine GSuite veya GSuite enterprise kullanan kurumsal şirketlerde bu süre içerisinde uzaktan toplantılarını ve iletişimlerini google teknolojileri ile sağlıyorlardı.

Pandemi Başında Google Meet

Pandemi başında bu kullanıcı kitlesiyle başbaşa kalan google meetin bir çok hayati eksiği vardı. Video kalitesi çok düşüktü, ses kalitesi dış ortam seslerinden çok fazla etkileniyordu. Bunların dışındaki eksikleri aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

 • Aynı anda 4 kullanıcı ekranda görebiliyordunuz. Diğer kullanıcılar ancak konuştuklarında ekrana yansıyorlardı ve video kalitesi çok düşüktü.
 • Toplantının bir sahibi yoktu. Siz başlatmış olsanız bile sizi bir başka kullanıcı toplantıdan defalarca atabilyordu. Özellikle küçük yaş gruplarıyla çalışan okullar için bu çok kritikti ve google bu durumu çok kısa bir süre içerisinde düzeltmeyi başardı.
 • Toplantıda herkes ekran paylaşımı yapabiliyordu ve bu durumun bir kısıtlaması veya yetkilendirmesi yoktu.
 • Toplantıda kimsenin mikrofonunu kısamıyordunuz, yine okullar için çok kritik bir özellik

Yukarıda saydığımız eksikliklerin tamamı kısa süre içerisinde gideril ve google meet için ek özellikler hayata geçti. Hatta enterprise sürüme özel bazı geliştirmeler yapıldı ve kusursuz bir ürün ortaya çıkmaya başladı.

Google Meet’i Kimler Kullanabilir?

Pandemi öncesinde sadece GSuite sahibi kurumlar için kullanılabilir olan Google Meet günümüzde herhangi bir bireysel kullanıcı da kullanabiliyor. Tek ihtiyacınız olana bir gmail hesabı. https://meet.google.com adresine girdiğinizde gmail adresinizle anında kullanmaya başlayabilirsiniz. 31 Mart 2021 tarihinde Gsuite kullanıcısı olmayanlar için google meet toplantıları 60 dakika ile sınırlı olacak.

Google Meet’e Başkalarını Nasıl Davet Edebilirim?

Google Meet Chrome, yandex, edge, firefox, opera gibi hemen hemen tüm güncel tarayıcılarda çalışırda çalışır. Bilgisayarınıza herhangi bir uygulama indirmenize gerek yok. Mobil cihazlar için ayrıca Google Meet uygulamasını indirebilirsiniz. Google meet oturumları bir URL’den oluşur. Bu url’i ilettiğiniz herkes sizinle görüşmeye başlayabilir.

Örnek bir google meet davet bağlantısı; https://meet.google.com/aty-dew-bwve

Bağlantı paylaşımı dışında Add People/Kullanıcı Ekle düğmesi ile de birilerini toplantınıza davet edebilirsiniz. Davet ettiğiniz kullanıcılar doğrudan toplantınıza katılabilirler. Ancak dave etmeyerek sadece URL paylaştığınız kullanıcılar eğer sizinle aynı gsuite domaine sahip bir email ile giriş yapmıyorlarsa size bir onay talebi gelecektir. Bu onay talebini kabul ettiğinizde toplantıya katılabilirler. Onay talebini sadece toplantı sahibi görür ve toplantı sahibi onay verebilir.

Google Meet + Gmail + Google Calendar

Google bu süre içerisinde önemli entegrasyonlara da imza attı. Artık google meet oturumlarınız doğrudan gmail içerisinde başlatılabiliyor ve maillerinize gömülü bir şekilde görüşme yapabiliyorsunuz. Ayrıca google celandar ile toplantı daveti oluşturduğunuzda google meet davetini de beraberine ekleyebiliyorsunuz.

Google Meet ile Beyaz Tahta Kullanımı

Google Jamboard Google Meet ile entegre bir şekilde çalışır. Toplantınızda veya dersinizde bir jamboard başlatarak tüm katılımcılarla beraber çalışabilirsiniz.

Google Meet Toplantılarını Kaydetmek

Google Meet toplantılarınızı kaydedebilirsiniz. Ayarlar > Toplantıyı Kaydet menüsü ile sınırsız bir şekilde tüm toplantıyı kaydedebilirsiniz. Toplantı kaydı toplantı sonunda Google Drive hesabınıza düşer ve size bir bilgi maili gelir. Aynı kayıt diğer katılımcıların gmail veya gsuite drivelarına da düşer. Ancak bu videoyu sadece toplantı sahibi indirebilir veya başkalarıyla paylaşabilir. Toplantıyı Kaydetme özelliği aslında bir GSuite Enterprise paketinin özelliği, pandemi döneminde bu özelliği okullara ve çalışanlara destek olması için ücretsiz hale getirildi. Bu özelliklte 31 Mart 2021 tarihinde tekrar ücretli hale gelecek.

Google Meet ile Sanal Arkaplanlar ve Bulanıklaştırılmış Arkaplanlar

Google Meet oturumlarınızda videonuzun arkaplanını farklı görsellerle değiştirebilirsiniz. Google Meet’in sunduğu hazır görsellerle beraber aynı zamanda siz de bilgisayarınızdan farklı görseller yükleyebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz ortamdaki arka planınız dostlarınızın, iş arkadaşlarınızın veya öğrencilerinizi görmesine uygun değilse, dikkat dağıtıcıysa bu özelliği kullanabilirsiniz. Sadece fotoğraf kullanmak zorunda değilsiniz, arka planınızı bulanıklaştırabilirsiniz. Az bulanık ve çok bulanık olacak şekilde iki seçenek mevcut.

Google Meet Izgara Görünümü

Google meet pandemi döneminin başında sadece 4 kullanıcının aynı anda ekranda görünmesini destekliyordu. Bu daha sonraki gelen güncellemelerle beraber 16 kişiye çıktı. Son güncelleme ile beraber 49 kişiyi aynı anda ekranda görebilirsiniz. Bunun dışında farklı bir seçeneğe daha sahipsiniz, Chrome Web Store’dan google meet için eklentiler yükleyebilir ve hem daha gelişmiş ızgara görünümü hem de farklı özelliklerle google meet uygulamanızı geliştirebilirsiniz.

Tüm Google Meet Özellikleri

Google Meet her geçen gün google tarafından daha fazla geliştirilmekte ve yeni özellikler kazanmaktadır. Şimdi tüm sahip olduğu özelikleri ve Google Meet ile yapabileceklerinize göz atalım.

 • Kullanıcıların mikrofonlarını videolarını üstünden veya kullanıcların listesinden kapatabilirsiniz.
 • Kullanıcıları toplantıdan atabilirsiniz. Attığınız kullanıcı siz tekrar davet etmediğiniz sürece toplantıya katılamaz.
 • Alt yazıları açabilirsiniz ve konuşma anında otomatik çeviri hizmeti alabilirsiniz. Türkçe desteği yok
 • Oturum içerisinde katılımcılarla chat yapabilirisiniz. Chat ortamında özel mesaj gönderim seçeneği yok. Gönderdiğiniz mesajı tüm oturumdakiler görebilir.
 • Toplantılar kaydedebilirsiniz.
 • Arkaplanınızı bulanıklaştırabilir veya sanal arkaplanlar kulalanabilirsiniz.
 • Oturumu tam ekran yapabilirsiniz.
 • Google Meet için Chrome Web Mağazasından veya Firefox Add-Ons ile bir çok eklenti yükleyebilirsiniz.
 • Ekran paylaşımı, pencere paylaşımı veya bir chrome sekmesi paylaşımı yapabilirsiniz
 • Yoklama alma (Enterprise)
 • Breaout Room (Enterprise)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz