Ana Sayfa Manşet Hangi 3 Boyutlu Yazıcıyı Almalı

Hangi 3 Boyutlu Yazıcıyı Almalı

345
0
3D yazıcılar ve teknolojileri.

3D Yazıcı veya türkçesi ile üç boyutlu yazıcı (3D Printer) teknolojisi her geçen gün gelişmeye ve ucuzlamaya devam ediyor.  Şu anda bireysel olarak bir üç boyutulu yazıcıya sahip olmak için çok yüksek maliyetlere veya endüstriyel bir firma olmanıza gerek yok. Bireysel olarak düşük bütçelere de bir 3D printer sahibi olabilirsiniz.

Ev kullanımı, küçük işletmelere veya okullar için düşük bütçeli, kompakt cihazlar mevcut ve bunlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Bir çok model olması bir taraftadan da kafa karıştırıcı bir süreç anlamına gelebilir. Bütçemle orantılı en iyi veya ihtiyacıma en uygun cihaz hangisi sorusu tabiki aklınızı kurcalayacaktır.

Bu yazıda sizin için 3D yazıcıları inceledik ve sizin için bir liste yaptık. Umarız Teknoloji Manşet incelemesi size üç boyutlu yazıcı edinmeniz sürecinde rehberlik edecektir.

Ultimaker 3, Sorunsuz, Hızlı, Güvenli ama Yüksek Maliyet

Eğer çok fazla teknik bilgiye sahip değilseniz öncelikle az sorun çıkartan, az ayar gerektiren son kullanıcıya hitap eden tutarlı bir cihaz edinmenizi öneririz. Ultimaker bu noktada sizi az yoracak bir yazıcı. Hollandalı bir firmanın ürünü olan ultimaker farklı bütçelere göre farklı modellere sahip.

Ultimaker: Şık Tasarım

Özellikle tasarımı öne çıkan, LED ışıklandırması, beyaz kasası ile göz alıcı ve güven veren modellere sahip. Adeta bilimkurgu filminden çıkmış gibi bir görüntüye sahip. 

Çift Baskı Kafası

Aynı baskıda iki farklı renkte filament kullanmanız mümkün, bunun anlamı iki renkten oluşan baskılar alabilmeniz. Tek baskı kafasına sahip bir ultimaker cihaza veya farklı bir marka cihaza sahipseniz tüm baskılarınız tek renk çıkacaktır. Eğer baskı ortasında baskıyı durdurup filament değiştirirseniz iki renkli baskı alabilmeniz mümkün, ancak bu manuel işlem baskının detaylarında bir renk geçişi yapamayacaktır, tüm kesitin rengi değişecektir ve sizin gözle takip ederek belirli bir noktada durdurmanızı gerektirecektir. Ultimaker 3 ile 215x215x200 mm lik bir baskı alabilirsiniz. Şayet Ultimaker 3 Extended modeline sahip kursanız 215x215x300 mm baskı alanına sahip olursunuz.

Ultimaker cihazlarda 0.4mm nozzle çapa sahip. ABS ve PLA yanı sıra bu segmentte baskısı alınabiline tüm filament materyallerini kullanabilirsiniz. Baskılarınızı 3D printera göndermek, biçimlendirmek ve baskıya hazır hale getirmek için cura yazılımını kullabilirsiniz. CURA belki de bu alandaki en iyi slicer yazılımı. Cura hakkında detaylı bilgi almak için 3D Yazıcılar İçin En İyi Slicer Programı: Cura İncelemesi yazısına göz atabilirsiniz.

Yerli ve Başarılı Zaxe 3D Yazıcı

Eğer ultimaker kalitesinde ve daha düşük bütçeli bir cihaz arıyorsanız Zaxe tam size göre. Üstelik Zaxe 3D printer yerli bir cihaz. Boyutlarına baktığımızda orta boy bir cihaz. Renki dokunmatik ekrana sahip. Yerli olmasının avantajı tüm yazılım türkçe. Wi-fi desteği mevcut. Bu sayede baskılarınızı. Uzaktan gönderebilirsiniz. Ayrıca USB girişi sayesinde usb cihazınızdan da baskılarınızı alabilirsiniz. ABS VE PLA filament türleri ile baskılarınız alabilirsiniz

Çok Ucuz, Çok Kaliteli 3D Printer Arıyorsanız: Ender Pro

Yarı demonte ve açık kasa görüntüsü sizi ürkütmezse  gerçekten kaliteli baskılar alabileceğiniz ve çok düşük bir bütçe ile sahip olabileceğiniz bir 3D printer. Uygun fiyatlı 3D Printer denildiğinde ilk akla gelen ürün Ender Pro. Ender Pro Tam bir Fiyat-Performans canavarı. Bireysel kullanım, okul, küçük işletme için harika bir seçenek.

Düşük fiyatın sebeplerinden birisi cihazın yarı demonte olması ve sizin tarafınızdan kurulu olamasının gerektiği. Cihazla beraber gelen yönerge ve kılavuzlar size rehberlik edecektir. Biraz dikkatle rahatlıkla kurulumu yapabilirsiniz.

3D Printerlarda yaşayacağınız en büyük hayal kırıklığı 5 saatte yarısı basılmış bir çalışmanın bir elektrik kesintisiyle çöp olmasıdır. Bu durum ender pro’da söz konusu bile değil. Elektrik kesintisi sonrası da baskınız kaldığı yerden devam edebiliyor.

3D Printer Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Tanıttığımız 3D Yazıcıların veya tüm cihazlarda hemen hemen hepsi için geçerli bazı önemli noktalar söz konusu. 3D Printer almadan önce aşağıdaki maddeler ışığında tercihinizi yapabilirsiniz.

 • ABS ve PLA gibi en yaygın malzemelerle baskı alabiliyor mu? Bunun yanı sıra hangi malzemelerle baskı alabiliyorum. Esnek malzeme basabiliyor mu?
 • Filament ölçüsü nedir. Kolaylıkla uygun filamenti bulabilir miyim?
 • Slicer yazılımı hangisi ve hangi özellikleri var.
 • Wi-Fi ile baskıyı gönderebiliyor muyum?
 • Baskı zemini nasıl. Yapıştırıcalarla desteklemem gerekiyor mu.
 • Otomatik kalibrasyon yapabiliyor muyum? Kalibrasyon süreci zor mu? Kalibrasyon sıklıkla bozuluyor mu?
 • Servis hizmeti alabilir miyim?
 • Filamenti kendisi alıp kendisi geri atabiliyor mu?
 • Farklı renklerde baskı almak için çift kafa mı tek kafa mı tercih edeceksiniz?
 • Çok ses çıkartıyor mu?
 • Elektrik kesildiğinde kaldığı yerden devam edebiliyor mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz