Ana Sayfa Tech 3D Yazıcılar İçin En İyi Slicer Programı: Cura İncelemesi

3D Yazıcılar İçin En İyi Slicer Programı: Cura İncelemesi

632
1

Cura ultimaker tarafından desteklenen harika bir slicer programı, ancak ultimaker dışında bir çok 3d printer ile beraber kullanılabilir. Cura  özgür ve açık kayana bir uygulama. Öncelikle Cura programının detaylarına geçmeden, slicer kavramını açıklamamız gerekir.

3D Yazıcılar için Slicer Uygulamaları Ne Anlama Gelir?

Eğer 3 boyutlu bir tasarım hazırladıysanız ve bu tasarımınızı bir 3D yazıcıdan baskı olarak almak istiyorsanız önce uğramanız gereken yer bir slicer uygulaması olacak. 

Örneğin Fusion 360 gibi herhangi bir tasarım programıyla hazırladığınız tasarımınızı öncelikle vektörel bilgiler içeren stl ve oba türünde bir dosya olarak export etmeniz gerekiyor. 

Tasarımı 3D Yazıcının Diline Çevirmek

Evet tam olarak yapacağımız şey başlıktaki gibi. Tasarımımızı 3d printerın tanıyacağı bir formata getirmemiz gerekiyor. STL veya OBJ dosyanızı herhangi bir slicer (herhangi bir derken tabiki 3D printerınız ile uyumlu) programı ile .gcode dosyasına çevirmeniz gerekiyor. Bunun anlamı printerın baskı yüzeyinin ölçüleri, baskınızın basıldığındaki boyutu, kalitesi, baskı hızı, katman sayısı, bazı noktalara destek atılması gibi 3d yazıcının bilmesi gereken bir çok bilgiyi slicer ile hazırlarsınız. Örneğin tasarımınızın basılma anında hangi pozisyonda duracağı, veya tasarımı klonlayarak bir seferde aynı tasarımdan kaç tane basılacağı gibi işlemleri de slicer uygulaması ile yaparsınız. Slicer tasarımınızı katmanlara ayırır ve tüm baskı ayarlarını yapabilirsiniz. Eğer tasarımınızda bir bozukluk varsa bu aşamada bu sorunu görür ve dönüş tekrar tasarımınızı düzeltebilirsiniz. 3D printera bir tasarımın ulaşması için mutlaka slicer tarafından dilimlenip analiz edilip gerekli bilgileri alarak baskıya hazırlanması gerekir.

Cura Kurulumu ve 3D Yazıcı Seçimi 

Cura kullanmak için öncelikle hangi ultimaker cihazı kullandığınızı yazılıma söylemekle işe başlarsınız. Cura kurulumunda tabiki öncelik ultimaker yazıcıların, ancak siz listelenen ultimaker yazıcılar dışındaki yazıcıları da listeleyebilirsiniz. Cura kurulumunda size geniş bir seçenek listesi çıkar ve buradan 3D yazıcı modelini seçersiniz. Eğer kurulumda seçtiğiniz yazıcı yanlışsa, veya daha sonra farklı bir yazıcı edinmişseniz bu bilgiyi her zaman için değiştirmeniz mümkün. Hatta iki veya daha farklı model yazıcı kullanıyorsanız birden fazla yazıcı tanımlayıp anlık olarak geçiş yapabilirsiniz.

Neden Cura?

Cura uzun yıllardır bir çok versiyon çıkardı ve önemli bir gelişim sürecine sahip. Bu nedenle bir kullanıcının isteyebileceği herseye sahip. Bu nedenle cura kullanmaktan siz de hoşlanacaksınız.

 1. Profil Seçme Alanı. Bu, mevcut yapılandırmaya uygun mevcut profillerin bir listesini içerir.
 2. Ayarların görünmesini yönetin. Tercihler panelini açın
 3. Yazdırma ayarları paneli. Bu panel, mevcut yazdırma stratejisini bir bakışta gösterir, tüm paneli görüntülemek için tıklayın
 4. Pencereyi daha da genişletin. Aynı anda daha fazla ayar görmek için pencereyi genişletmek için tutamaçları sürükleyin
 5. Görünürlük menüsünü ayarlama. Bu menü, önceden ayarlanmış yazdırma ayarlarını hızlı bir şekilde görüntüleme veya gizleme özelliğine sahiptir
 6. Görünürlük profilleri. Temel, gelişmiş ve uzman görünümleri, her adımda mevcut ayarların sayısını artırır
 7. Ekstruder sekmesini kullanın. Seçilen ekstruderin değerleri değiştirilecektir
 8. Parametre ayarları. Bu parametreler ayar değerlerini tanımlar, her biri doğru birim türü ile gösterilir
 9. Kategori ayarları. Tüm ayarlar basılı parçalara göre kategorize edilir
 10. Mod seçmek. özel ve önerilen mod arasında geçiş yapar
 11. Filtre ayarları. Ayarları isme göre hemen filtrelemek için yazmaya başlayın

Özel mod simgeleri ve Göstergeleri

Ultimaker Cura, ilişkilerini gösteren simgelerle özel ayarlar arasındaki ilişkileri gösterir. Kullanıcı tarafından görülebilen ayarlar bağlanabilir, otomatik olarak hesaplanabilir, kullanılamaz veya gizlenebilir. Bu, özel modda kullanılan simgelerin ve göstergelerin tam listesidir:

 1. Bağlantılı ayar. Bu simgeye sahip ayarlar ekstrüderler arasında bağlantılıdır, ayar her zaman tüm ekstrüderler arasında eşit olacaktır
 2. Grileşmiş bir ortam. Bu ayar bir alt ayar tarafından yazılır. Bu ayarı değiştirmek için alt ayarı Sıfırla
 3. Dişli simgesi. Görünürlük ayarlarını açar
 4. Bilgi simgesi. Gizli bir ayarın yazdırma stratejisini etkilediğini gösterir. Bu, yalnızca yanlışlıkla bir ayarı değiştirdiğinizde ve daha sonra gizlediğinizde oluşur
 5. Kategoriler. Farklı yönlere odaklanırken bunları geçici olarak gizlemek için daraltılabilir
 6. Simgeyi Sıfırla. Değeri varsayılan veya üst ayarına sıfırlar
 7. Hesaplanan simge. Ayarın normalde bir üst ayardan hesaplandığını gösterir

Filtre Ayarları

Ultimaker Cura, bu filtreyi kullanarak bulmak için en kolay olan birçok ayara sahiptir. Zaten görünür ve gizli ayarları filtrelemek için yazmaya başlayın.

 1. Filtre ayarı. Sadece ‘katman’ ifadesine sahip ayarlar görünür
 2. Etkin ayarlar. Bunlar katı olarak görüntülenir. Filtreyi temizledikten sonra hala görünür olacaklar
 3. Gizli ayarlar. Bunlar gri renkte görüntülenir. Filtreyi temizledikten sonra gizli kalacaklar
 4. İpucu. Fare imlecini bir ayarın üzerine getirdiğinizde yararlı ayar bilgilerini gösterir
 5. Hızlı menü. Sağ ayarı tıklatarak ayarları’ değeri kopyalamak için

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz