Ana Sayfa Manşet Discord ve Slack Karşılaştırması: Kurumunuz için hangi uygulamayı seçmelisiniz

Discord ve Slack Karşılaştırması: Kurumunuz için hangi uygulamayı seçmelisiniz

Bu incelemede slack ile discord uygulamalarını karşılaştıracağız. Bu iki farklı uygulama çok benzer yapılara ama çok farklı kitlelere sahip. En azından şimdilik. Bu karşılaştırmayı yapmamızın temel nedenlerinden bir tanesi de her iki uygulamanın aslında aynı sekörlerde kullanılabilecek olması.

268
0

Bu incelemede slack ile discord uygulamalarını karşılaştıracağız. Bu iki farklı uygulama çok benzer yapılara ama çok farklı kitlelere sahip. En azından şimdilik. Bu karşılaştırmayı yapmamızın temel nedenlerinden bir tanesi de her iki uygulamanın aslında aynı sekörlerde kullanılabilecek olması. 

Slack iş sektörüne odaklandı ve daha çok o çevrede kullanılıyor. Discord oyun dünyasıyla ortaya çıktı. Discord bugüne kadar oyun oynamakla eşanlamlı hale geldi.Discord sunucularının çoğu oyunla ilgilidir. Ancak discorda girdiğinizde bir çok farklı türden topluluk görebileceksiniz. Aslında hemen hemen herşeyle ilgili bir sunucu var. Futbol, eğitim, okul, özel ilgi alanları, izcilik vb. Her konunun discordda bir yeri var. Bu durumda onu bir ekip sohbet uygulamasından daha çok bi sosyal ağ haline getiriyor.

Bahsedilmesi gereken ilk şey, Discord’un sesli sohbete odaklanmış olmasıdır. Bunun ana nedeni, oyuncuların farklı oyunlar oynarken birbirleriyle iletişim kurmak için yüksek kaliteli, gecikmesiz sesli sohbete ihtiyaç duymasıdır. Discord, faturaya mükemmel bir şekilde uyar ve her yerde güvenilir sesli iletişim sağlar.

Discord kullanıcıları Discord ve Slack’in birbirinden farklı uygulamlar olduklarını zannederler.

Bunu (Discord) ‘gerçek zamanlı Reddit’ olarak tanımlamayı seviyorum çünkü birçok belirli sunucuya (alt dizinler) ve devam eden konuşmalara (gönderilere) katılma şekliniz. Slack pek de böyle değil çünkü işletmeler ve iç iletişimler için küratörlüğünü yapan bir hizmet oluşturmaya odaklanıyor, dolayısıyla Slack daha çok bir konferans görüşmesi veya kurumsal bir sohbet odası gibi çıkıyor. 

Discord kullanıcısı

Discord ve Slack Arasındaki En Önemli Fark: Fiyat

Slack’a alternatif arayan insanları en geçerli nedenleri fiyatlandırma. Slack’i deneyen insanlar için en büyük engel lisans bedelleri. Slack’in kullanıcı başına aylık maliyeti 6,67$ dan başlıyor. Küçük bir organizasyon, takım, küçük ekip için Free sürüm gayet yeterli. Herhangi bir kullanıcı sayısı kısıtlaması yok, zaman kısıtlaması yok. 10.000 aranabilir mesaj sınırı ve 10 entegrasyon gibi sınırlamalardan kurtulmak istiyorsanız. % 99,99 çalışma süresi, konuk erişimi ve 7/24 müşteri hizmetleri gibi daha fazla özellik istiyorsanız, daha da fazla ödemeniz gerekir – kullanıcı başına aylık 12,5 ABD doları.

Tüm paketleri karşılaştırdık. Sizin için sade bir karşılaştırma tablosu oluşturduk

6.67$12.50$
FREESTANDARDPLUSENTERPRISE
Mesaj Saklama10.000SınırsızSınırsızSınırsız
Diğer Uygulamalarla Entegrasyon10SınırsızSınırsızSınırsız
Dosya Saklama5 GB (Toplam)Kişi Başı 10 GBKişi Başı 20 GBKişi Başı 1TB
Workspace111Sınırsız
Bölüm ÖzelleştirmeYokVarVarVar
Kanal Post Yönetim İzinleri#general kanalı#general kanalıSınırsızSınırsız
Sesli ve Görüntülü GörüşmeBire bir15 Katılımcıya kadar15 Katılımcıya kadar15 Katılımcıya kadar
Ekran PaylaşımıYokVarVarVar 

Discord ücretsizdir ve çok az sınırlaması vardır. Slack’teki ücretsiz planın aksine, ekibinizin mesaj geçmişini koruyacaksınız. Ancak ben discordu çok seviyorum, illaki discorda para ödemek istiyorum derseniz Nitro paketini alabilirsiniz. Nitro paketinde 50 MB alan, bir gif avatarı kullanımı ve daha yüksek kalitede ekran paylaşımı, animasyonlu emojiler ve Discord’u ne kadar süredir kullandığınızı gösteren bir profil rozeti yer alıyor.

Discord – Slack Arayüz Karşılaştırmnası

Discord’un kullanıcı arayüzü, Slack’dekine oldukça benzer. Kişileriniz solda ve konuşmalar sağda. Bununla birlikte, Slack’in arayüzü daha iyi görünüyor çünkü tüm kanallar, DM’ler ve uygulamalar sağda açıkça görülüyor. Öte yandan, Discord biraz daha karmaşıktır. Kanalları ve doğrudan mesajları farklı menüler altında bulmanız gerekir

Discord’da açık mod ve koyu temo modu bulunmaktadır.  Slack yalncızzca kenar çubuğunu kişiler ve uygulamlarla özelleştirmenize olanak verir. 8 Tema renginden birisini seçebilirsiniz. Kodla ilgili yolunuzu biliyorsanız, özel CSS kullanarak ve masaüstü uygulamasının CSS dosyasını değiştirerek tüm Slack şemasını özelleştirebilirsiniz . Genel olarak, Slack’te birçok özelleştirme seçeneği var ve artık sadece bir iletişim uygulaması değil. Aslında, her yıl daha da hantal hale geliyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, Discord’daki sunucular Slack’teki ekiplerdir. Slack’te takım değiştirmenin Discord’da sunucu değiştirmekten daha zor olduğunu söyleyen birçok insan var. Kendi testimde bunun doğru olmadığını buldum.

Bir Discord hesabı oluşturduğunuzda, istediğiniz gibi sunuculara katılabilir ve sunuculardan ayrılabilirsiniz. Slack’te olduğu gibi katıldığınız her takımla tüm işe alım sürecinden geçmek zorunda değilsiniz. Öte yandan, her yeni takım için ilk katılım sürecinden geçtiğinizde, Slack’te takım değiştirmek, Discord’da sunucu değiştirmek gibi çok kolaydır.

Discord ve Slack İletişim Karşılaştırması

Slack’te sohbet etmenin birkaç yolu var. 

Herkese açık yazışma ve konuşma

Özel kanallar oluşturma

Doğrudan mesaj gönderimi

Öte yandan, Discord’un kanalları metin ve ses olarak düzenlenmiştir. İyi haber şu ki, Discord’un kanal ayarları çok gelişmiş ve herhangi bir kanal üyesi için roller ve izinler ayarlayabilirsiniz. Bu nedenle, Discord’da özel kanalları da kullanabilirsiniz.

Takım üyelerinin sınırı, oyuncular için büyük bir meseledir. Slack’in takım üyeleri için resmi bir sınırı olmasa da, böyle bir sınır hala mevcuttur. Orada bir rapor gibi mesajı alıyorum 8,500 üyelerinin “Sen maksimum kullanıcı sayısına ulaştıktan” ile bir takımın. O zamandan beri limit yükseltildi, ancak kimse test edecek kadar ileri gitmedi. Aynı zamanda, Discord, sınırlarının 500.000 sunucu üyesi olduğunu açıkladı, ancak aynı anda 25.000’den fazla çevrimiçi ise, sahibinin hataları önlemek için daha fazla sunucu alanı için Discord desteğine başvurması gerekiyor.

Discord – Slack sesli ve görüntülü aramalar

Slack’te, ücretli bir planda olmadığınız sürece yalnızca iki kişi arasında görüntülü görüşme yapabilirsiniz. Lisans ücreti ödüyorsanız, limit 15 kişiye kadar çıkıyor. Ayrıca, planınız ne olursa olsun bir video görüşmesi sırasında herkes ekranını paylaşabilir. Slack, görüntülü ve sesli aramaları ayırmaz ve her ikisine de tek tuşla erişebilirsiniz. 

Discord ve Slack Karşılaştırmamızın Özeti

Her iki araç da harika, önce bunu yoldan çıkaralım. Her uygulamanın kendi amacı ve hedef kitlesi vardır. 

Tüm topluluklar ve oyunlarla entegrasyonun yanı sıra sesli iletişime odaklanma – bunlar Discord’un bir sosyal ağ ve oyuncular tarafından sevilen bir araç olmasının nedenleridir. Öte yandan, entegrasyon sayısı, harika arama işlevi ve metne odaklanma, Slack’i işletmeler için bir ekip sohbeti uygulaması haline getiriyor. 

Takım sohbeti uygulamanız olarak ne seçtiğiniz, ulaşmak istediğiniz hedefe bağlıdır. Discord’u iş için ve Slack’i oyun için kullanan insanlar var. Umarız bu makale tüm sorularınızı yanıtlamış ve doğru kararı vermenize yardımcı olmuştur.

Hangi takım sohbeti uygulamasını kullanacağınızı hala bilmiyorsanız, Chanty’yi denemenizi öneririz. Her iki uygulamanın da artılarına ve eksilerine bakarsanız, her birinden en iyisini aldık ve onları daha da iyi hale getirdik. Chanty, ister iş ister oyun için olsun, ekibinizle iletişim kurmayı son derece kolaylaştıran akıllı, yapay zeka destekli ekip sohbetidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz