Ana Sayfa Manşet Yeni Ulaşım Aracı “Hyperloop” ile Uçaktan İki Kat Hızlı Gitmek İster miydiniz?

Yeni Ulaşım Aracı “Hyperloop” ile Uçaktan İki Kat Hızlı Gitmek İster miydiniz?

328
0

Seyahat ederken uçmak veya araba kullanmak artık eskisi kadar heyecan verici değil mi? Bu araçlardan bıktınız mı?

Artık  metal bir tüpteki vakumdan geçen ultra yüksek hızda sürtünmesiz hareket eden kapsül içerisinde gideceğiniz yere ulaşmanız mümkün olabilir. Bu araç uçaktan iki kat hızlı, hızlı trenden 4 kat hızlı.

Hyperloop İçin Tarihi Adımlar, İnsanlı Testler Başladı

Virgin Hyperloop, kapsülün içinde insanlarla sistemin ilk resmi testini yapatı. İki insanın bindiği test sürüşünde 500 metre yol gidildi ve saatte 172 km hıza ulaşıldı.

Kurucu ve  baş teknoloji sorumlusu Josh Giegel ve yolcu deneyimi direktörü Sara Luchian, iki kişilik bir hiper döngü podunda yaklaşık 15 saniye sürerek saatte 172 km’lik en yüksek hıza çıkmayı başardı.

Bu testlerin sonucunda ulaşılması planlanan hedefler 21 kişilik kapsüllerde saatte 1.000 km’lik hız. Bu hızlara ticari bir jetle ulaşabilirsiniz ancak bu uçağın yakıt giderleri, etrafa saldığı sera gazları gibi olumsuz etkilere sahip.

Şirket daha önce, Tesla CEO’su Elon Musk birkaç yıl önce yüksek hızlı uzun mesafeli seyahatler için bir çözüm olarak önerdiğinde ilk kez ses getiren bir sistemin 400 boş testini gerçekleştirmişti.

Luchian, “Benim için tam anlamıyla heyecan verici bir duyguydu, canlandırıcı bir duyguydu” dedi. “Fiziksel açıdan bakıldığında, aslında beklediğimden çok daha pürüzsüzdü.”

Taşımacılık ve Seyahat Devrimi

Tamamladığında insan taşımacılığı ve kargo amacıyla kullanılabilecek. Bu alanlarda gerçekten devrim niteliğinde olacak. Hyperloop ile New York-Washington arası 30 dakikaya inecek.

Daha önce 400’ü aşan insansız test yapılan Hyperloop için özel bir test merkezi kuruldu. Bu test merkezi için yüksek sayılabilecek bir yatırım yapıldı.

HyperLoop Nasıl Çalışır

Hyperloop bir kapsülün vakumlu bir tünel içerisinde hareket etmesi ilkesine dayalı çalışıyor. Bu kapsül yüksek vakum nedeniyle herhangi bir ray ya da zemine temas etmeden hareket etmektedir. Kapsülün herhangi bir yere temas etmemesi nedeniyle sürtünmenin sıfıra yakın olması kapsülün çok yüksek hızlara çıkmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz