Ana Sayfa Manşet Zoom “Uçtan Uca Şifreleme” ile Artık Daha Güvenli

Zoom “Uçtan Uca Şifreleme” ile Artık Daha Güvenli

287
0

Zoom hayatımızın vazgeçilmez bir parçasına dönüştü. Ancak güvenlik sorunlarıyla başı sürekli dertte olan Zoom bu durumu değiştirmek için çalışmaya devam ediyor. Son olarak çevrimiçi toplantı ağını uçtan uca şifreleyen yeni bir güncelleme yayınladı.

Covid-19 ile beraber dünyadaki 100 binlerce okul ve milyonlarca öğrenci uzaktan eğitimle tanıştı. Bu süreçte online konferans sistemleri de eğitim hayatının bir parçası oldu. Bu anlamda pazarın en önemli oyuncusu olan Zoom ürün özellikleriyle öne çıktı. Ancak süreç ilerlerken ortaya çıkan güvenlik sorunları nedeniyle bazı ülkeler kullanımı durdurdu. Aynı zamanda bireysel olarak tercih etmeyen kullanıcıların sayısı da hiç azımsanacak gibi değil.

<h3>Zoom Bombing Nedir?</h3>

Platformu kullanan kullanıcıların en büyük güvenlik sorunu davetsiz misafirler. Zoom Bombalama (Zoom Bombing) ismi verilen bu eylemde zoom bilgilerini eline geçiren bir misafir bir anda toplantınızda beliriveriyor.

Tüm bu güvenlik sorunlarından kurtulmak isteyen zoom öncelikle Keybase güvenlik firmasını satın alarak işe başladı. Güvenlik alt yapısının baştan aşağı yenilendiği 5x sürümünü yayınladı ve bazı varsayılan ayarları değiştirdi. Özellikle oturum şifresi, bekleme odası gibi ayarları varsayılan olarak açık hale getirdi.

Uçtan Uca Şifreleme Nedir? E2EE yani End-to-end encryption

Uçtan uca şifreleme (E2EE yani End-to-end encryption) hem ücretli hem de ücretsiz kullanıcılar için aktif durumda. Ancak güvenlik konusunu olabilecek en üst noktaya çıkarmak isteyen Zoom için bu sadece bir başlangıç. Bir sonraki aşama daha iyi kimlik yönetimi ve tek oturum açmayı içerecek. Kimlik yönetimi ve tek hesapla oturum açma desteği özellikle kurumsal müşterilerin Zoom’u bir ortak çalışma ve işbirliği platformu olarak kullanmasını sağlayacak. Son kullanıcılar için de önemli bir kolaylık olacak.

Son Kullanıcılar İçin Önemli Zoom Güvenlik Ayarları Nelerdir?

Eğer eğitim için veya iş için Zoom kullanıyorsanız önemli bazı güvenlik ayarlarından mutlaka haberdar olmalısınız. Zoom uygulamasında Security menüsü altından erişebileceğiniz güvenlik ayarlarına bir göz atalım.

  1. Waiting Room otomatik olarak  açtığınız zoom oturumlarında açık olarak gelir. Bunun anlamı host dışında gelen tüm katılımcılar bir bekleme odasında bekler ve host tarafından kabul edilmedikleri sürece toplantıya dahil olmazlar.
  2. Lock Meeting seçeneğini açarak meetinginizi kitleyebilirsiniz ve artık varolan katılımcılar dışında hiç kimse bu meetinge ulaşamaz.
  3. Share Screen seçeceğini kapatarak sadece toplantı sahibinin sunum yapmasını sağlayabilirsiniz. 
  4. Toplantı planlarken Meeting Pascode seçeneği aktif olmalı ve katılımcılar meeting ID ve Passcode olmadan toplantıya katılamayacaklardır. 

Zoom’da yapılan son güncellemeler ile beraber artık waiting room özelliği varsayılna olarka açık geliyor. Bunun yanısıra daha pekçok güvenlik güncelemesi yapıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz